Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Meclovská Fanatička soupeřila s nejlepšími krávami Evropy

Meclov – Hlavním městem holštýnského skotu v Evropě se stal minulý víkend švýcarský Fribourg, ve kterém se sešla konkurence 50 červených a 100 černých nejlepších zvířat ze šestnácti evropských zemí. V této těžké konkurenci měli svého zástupce i chovatelé z Domažlicka – náš region zde reprezentovala kráva Fanatička 31 z Meclovské zemědělské společnosti,  dcera populární Fanatičky.

9.3.2013
SDÍLEJ:

Fanatička 31 s vodičem Žáčkem.Foto: Gabriela Pilařová

Škoda snad jen neúčasti chovatelů ze severských zemí – Švédska, Finska a favorizovaných zvířat z Irska. Ze zemí 'východní Evropy' se účastnili jen chovatelé ze Slovinska, Polska a ČR. Mrzela neúčast krav ze Slovenska. Ostatní východní země ještě úroveň evropských zemí zdaleka nedosahují, a tak se soutěží neúčastní. Tato soutěž je soutěží krásy, ne přehlídkou krav podle toho, kolik nadojí mléka. Chovatelé  té 'první ligy' svá zvířata na výstavy připravují samostatně. Telata jsou již odmalička voděna, stříhána, krmena zcela odlišně než zvířata, která v budoucnu budou především produkovat pouze mléko. Jestli se ptáte, jak chovatel již od telete pozná, že z něj vyroste výborné zvíře, pak je to především genetickým založením jeho matky, jež pochází z výstavnické rodiny. Otec je záměrně vybírán z nabídky býků, kteří přenáší do potomstva především výstavní vlastnosti. Dokonce se mezi šampionkami objevila  zvířata, jež byla z kanadských či amerických výstavních farem dovezena jako embrya.

Na poslední výstavě v Itálii dominovala zvířata ze Švýcarska, která porazila i favorizovaná domácí zvířata. Na švýcarské půdě jsme očekávali ještě výraznější domácí převahu. Tomu  nasvědčoval i dopolední program výstavy, kdy ve všech kategoriích red- holštýnských zvířat zvítězily plemenice domácích chovatelů. V této těžké konkurenci se ocitla i Fanatička 31 z Meclovské a.s. Výběr tohoto zvířete byl schválen především díky jejímu velkému rámci, který zdědila ze své výstavní rodiny, a výborným končetinám a pevnému vemeni. V konkurenci nejlepších prvotelek se v žádném případě neztratila, díky dobrému předvedení a vedení vodiče se rovnala těm nejlepším. Přesto na utváření vemen favoritek nestačila a v druhé polovičce startovního pole soutěžila s kravami z Belgie, Holandska a Německa. Za ní se umístily krávy z Polska a Slovinska.

V odpoledním programu černých zvířat se situace v druhé polovině startovního pole u zvířat z českých chovů opakovala i co se týče soutěžení národů. Jen o tři body jsme zaostali za Maďary, proti minulému šampionátu jsme poskočili o jedno místo výš před chovatele z Polska. Na těch nejvyšších místech ztratily však švýcarské krávy svou dominanci a v šesti ze sedmi skupin si rozdělily vítězná umístění krávy z Itálie, Německa, Španělska, Francie a Velké Británie. Až v poslední skupině nejstarších krav zvítězila kapacitní kráva ze Švýcarska, která se však nakonec stala i celkovou šampionkou celé výstavy. V kategorii skupin národů se z překvapivého, ale zaslouženého vítězství radovali chovatelé ze Španělska.

Myslím, že po tomto vystoupení českých chovatelů můžeme být hrdí na dobré předvedení krav z našich produkčních chovů. Už i svou účastí a tím, že soutěžíme se zvířaty z chovů ekonomicky silnějších a odlišně ekonomicky i společensky zaměřených, dáváme o sobě vědět, prezentujeme naše chovatele v Evropě.

Na dobrém předvedení zvířete v samotné soutěži, na jeho přípravě a ošetřování ve stáji týden před výstavou má obrovskou zásluhu i student  SOŠ a SOU v Horšovském Týně Miroslav Žáček.  Transport, který trval 12 hodin, byl pro krávu tak velkou zátěží, že až třetí den po převozu začala normálně přijímat krmení a zdravě přežvykovat. Svoji užitkovost snížila na méně jak polovinu, což ovlivnilo i naplnění vemene. Mírné kulhání po převozu se podařilo i díky ostatním chovatelům, kteří se výstavy účastnili, odstranit. Pracovali jako tým – jeden za všechny a všichni za jednoho – a prožili  na výstavě nezapomenutelné chvíle.

Přejme našim chovatelům nejeden podobný úspěch a vystoupení na takovýchto akcích pro popularizaci našeho zemědělství v Evropě.

Dnes je již Fanatička ve své domovské stáji v Březí se svou matkou, babičkou a několika dalšími dcerami z této rodiny. Přejme jí, ale i ostatním, ať se nám ukazují na dalších výstavách  a ve zdraví plodí další případné šampionky.

autor: Václav Šaloun

Autor: Redakce

9.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

FOTO: Kapely Dymytry a Komunál zahrály v Mrákově

Mrákov – Svátkem pro příznivce tvrdší muziky byl sobotní koncert kapel Dymytry a Komunál v mrákovském kulturním domě. V sobotu 21. října tam vystoupí kapela Kečup.

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Domažlice – Trestných činů krádež a poškození cizí věci se dopustil neznámý pachatel během uplynulých dvou týdnů v Domažlicích.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Domažlicko - Ve středu 18. října najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Všeruby. Nezapomeňte si koupit noviny.

Před 80 lety zemřel spisovatel Jan František Hruška

Pec pod Čerchovem – Před 80 lety zemřel spisovatel Prof. Phil. Dr. Jan František Hruška, rodák z Peci pod Čerchovem Zemřel 17. října 1937 ve svém bytě v Plzni na následky mozkové mrtvice, která ho postihla předešlého dne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení