Řadu studentů nyní čekají maturitní zkoušky. Jejich mladší spolužáci už budou dělat maturity jinak. A právě státních maturit, které avizovala nová ministryně školství, se už nyní obávají budoucí maturanti.

„Připadá mi to nespravedlivé. Jak mohu dělat stejnou maturitu, jako třeba ti, kteří chodí na gymnázium? Zvolila jsem si učební obor s maturitou právě proto, že jsem se na gymnázium, kam mě chtěli dát rodiče, necítila,“ řekla Deníku sedmnáctiletá Jana. „Moje jméno tam nedávejte, oni by se mi smáli,“ dodala.

Podobně reagovali i další studenti, které jsme oslovili. Narozdíl od nich se vedení středních škol státních maturit neobávají.

„Státní maturity jsme u nás už ´nanečisto´ dělali. Organizačně vše zvládneme, pro žáky to bude něco jiného, nejdůležitější bude profilová část. pokud by vysoké školy braly na výsledky státních maturit zřetel, bylo by pro naše studenty výhodnější dělat těžší část maturit, tedy nikoliv základní, která je určena zejména žákům učilišť,“ myslí si zástupce ředitelky Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích Václav Kozina a dodává, že učitelé v případě volby ´vyšší úrovně zkoušek´ budou muset změnit už samotnou přípravu žáků k maturitě.

Na to, zda státní maturity jsou dostatečně připravené, panují různé názory.

„Pokud čerpám z informací, které mám, osobně si myslím, že to tak výborně připravené není. Přesto si myslím, že nastavení státních maturit – tedy povinná část český jazyk a pak matematika či cizí jazyk – je přijatelné. Tyto předměty jsou u dosavadních maturitních zkoušek, takže to nevidím vůbec tragicky,“ říká ředitel Vyšší odborné školy, Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Domažlicích Jan Sladký s tím, že státní maturity se připravují už celé desetiletí, byla by proto ostuda, pokud by se je nepodařilo uvést do života.

„Matematiku jsme zatím neměli možnost vidět, co se týče cizích jazyků, vyučující konstatovali, že je to podobné jako dosud. Maturita z českého jazyka bude složitější, neboť se kapitálně změní. Nejsem si jist, zda naši žáci dokáží přečíst 40 různých knih,“ uvažuje ředitel SOŠ a SOU Horšovský Týn Václav Švarc.

„Pokud by vše klaplo jako před lety, kdy jsme dělali maturity nanečisto, nebude problém. Jako zásadní ale vidím potřebu proškolit učitele, aby věděli, jak žáky ke státní maturitě správně připravit,“ zakončuje Švarc.