Mateřská škola ve Staňkově musela odmítat kolem tří desítek dětí, než se jí v minulém roce podařilo modulární přístavbou zvýšit kapacitu o 28 předškoláků. I přesto musela školka s kapacitou 138 míst v letošním roce říci ne více než deseti zájemcům.

„V minulých letech jsme nemohli umístit opravdu hodně staňkovských dětí. Proto jsme pořídili přístavbu a s další třídou se to o hodně zlepšilo,” řekla zástupkyně ředitelky Jana Jelínková. „Mysleli jsme, že to bude stačit, ale stejně jsme letos museli odmítat. Není to ještě úplně ideální,” dodala.

Modulární přístavbu ve Staňkově si byli prohlédnout radní z Horšovského Týna pro případ, že by horšovskotýnské školky potřebovaly otevřít další třídu. Mateřské školy ve Vančurově ulici a v ulici Pionýrů mají dohromady kapacitu 150 předškoláků a i ony musely odmítnout 22 dětí.

„Ukázalo se ale, že to nebude až takový problém, abychom museli otevřít celou další třídu,” uvedla ředitelka Zdeňka Birnerová a vysvětlila: „Deset dětí bylo mladších tří let, ty můžeme umístit další rok, pět jich bude s maminkami na mateřské dovolené a sedm dětí je z okolních obcí, které mohou navštěvovat jiné školky.”

Zcela naplněné jsou i kapacity dvou předškolních zařízení v Domažlicích. „Naše mateřské školy navštěvuje 373 dětí,“ informovala na posledním zasedání zastupitelstva Anna Bauerová, ředitelka organizace, která sdružuje školky v Benešově, Poděbradově, Palackého, Zahradní a Michlově ulici. Kvůli neuspokojenému zájmu rodičů o místa ve školkách domažlická radnice zřídila v loňském školním roce novou v prostorách Základní školy v ulici Msgre B. Staška. Loňské dvě třídy byly letos v září doplněny o další, čímž se kapacita zvýšila na 75 dětí. „Všechny děti ve věku od tří do šesti let jsme v naší školce umístili. Nedostalo se jen na několik zájemců s dětmi ve věku okolo dvou let,“ konstatovala ředitelka Věra Vernerová. Během letních prázdnin stavbaři vybudovali pro tuto školku i zcela nové hřiště a provedli zásadní stavební úpravy uvnitř budovy, čímž zcela oddělili provoz školky od chodu základní školy.

Stoprocentně obsazená je i Mateřská škola ve Kdyni. Fungují zde čtyři třídy s celodenním provozem.

„V každé třídě máme plně naplněnou kapacitu, což je 27 dětí. Bohužel jsme letos museli kolem desítky dětí odmítnout,“ říká zástupkyně ředitelky Petra Prenerová-Wernerová s tím, že mají vypozorováno, že jednou za sedm let počty dětí klesají, ale právě letošní rok je vrcholem tohoto časového rozmezí.

Naopak s žádnými potížemi týkajícími se nedostatku či přebytku počtu předškoláků se nepotýká Mateřská škola Trhanov. Zařízení je spádové pro dvě sousední obce – Trhanov a Chodov.

„Máme ve školce momentálně 45 dětí, takže kapacitu máme naplněnou. Při zápisu jsme mohli vyhovět všem rodičům, neboť do školy odešlo 17 dětí a stejný počet jsme přijali,“ říká ředitelka Jana Záhořová s tím, že až do srpna měli jedno místo volné. Budou muset školku v budoucnu ´nafukovat´ a žádat o výjimku z počtu žáků, nebo bude stav podobný tomu dnešnímu?

„Několik let budeme ještě mateřinku plnit, ale pak už populace klesá. Pokud by se to vyvíjelo nějak jinak a bylo by třeba reagovat, domluvili bychom se na změnách s vedením obce,“ odpověděla Záhořová.