Nevyhovující osvětlení, na které neustále poukazovaly kontroly hygieniků, již zmizelo z jedné třídy klenečské mateřinky.

„Je to už asi dva roky, co nám hygienici při kontrole vytkli nedostatečné osvětlení ve třídách. Řešilo se to pouze konstatováním, že městys na nové osvětlení v mateřince nemá peníze," podotýká vedoucí učitelka Věra Čechová.

Až na jednu byla většina tříd školky osvětlována lustry, z jejichž tvaru a stavu bylo možné odvodit, že se jedná o původní osvětlení z roku 1963, kdy byla nová budova mateřinky dostavěna. Na změnu osvětlení zřejmě neměla vliv ani přístavba prostor, k níž došlo roku 1979.

„Jediné, co jsme předtím vyzkoušeli kvůli zlepšení osvětlení, bylo v jedné z tříd nahrazení mléčných stínidel lustrů za jiné z čirého skla," připomíná.

Překvapující je, že Klenečtí vybrali na rekonstrukci osvětlení mateřinky německou firmu, třebaže předtím dávali pokud možno práci firmám z regionu.

„Jedna z myšlenek byla, že zkusíme na zakázky oslovit také zahraniční společnosti. Sice chceme podporovat místní podnikatele, ale musíme se také dívat na cenu a reference a v tomhle případě se vše jevilo výhodnější. Chtěli jsme zkusit nové osvětlení a společnost Bemondis z Neunburgu nám byla schopna světla dodat prakticky do dalšího dne. Cena hrála také roli a musím říci, že zahraniční firmy nejsou dražší, spíše naopak. Z České republiky jsme měli konkurenční nabídky, které byly jen o něco málo vyšší. Rozhodlo to, že německá společnost měla v nabídkové ceně zahrnuté i montáž a další práce s tím spojené," vysvětluje starosta Jan Bozděch.

To rozhodlo a Klenečtí zatím vybavili novými světly jednu z tříd.

„Nové osvětlení sestává ze čtyř těles a přišlo na 400 eur. Chtěli jsme osvětlení zkusit nejdříve v jedné místnosti, zda funguje a zejména jeho intenzita vyhovuje potřebným normám. Zjistili jsme, že dokonce normy převyšuje, proto bychom chtěli tato světla umístit do další třídy. Pokud i tam bude vše v pořádku, vybavíme tímto osvětlením celý objekt," prozrazuje starosta.

„Když jsme poprvé rozsvítili nová světla, vypadalo to, jako když se ve vedlejší třídě vůbec nesvítí. Takový to byl rozdíl! Teprve v té chvíli jsem si uvědomila, za jakých podmínek jsme tady řadu let musely s dětmi být," vyznává vedoucí učitelka s tím, že děti se chodily co chvíli dívat do třídy jakoby zalité sluncem.

Na nové osvětlení ve ´své´ třídě už se spolu s dětmi těší i její kolegyně. „Už aby to bylo," říká Dana Smutná.

Klenečtí se hodlají i v budoucnu obracet na firmy od sousedů. „Z firmy, kde jsem před zvolením pracoval, mám se SRN výborné zkušenosti a musím říci, že i tady to bylo skutečně výborné. Do budoucna půjdeme minimálně cestou oslovení zahraničních společností, i když je trochu problém s platbou DPH, a proto se do toho obcím moc nechce. Logicky je to zřejmě tím, že nemají se zahraničními firmami zkušenosti, potom bývá problém i jazyková bariéra," konstatuje na závěr Bozděch.