Jen několik dní starý případ muže ze Žďárska, který byl hospitalizován s příznaky otravy methylalkoholem, opět nabádá k obezřetnosti před konzumací alkoholu nejistého původu.
V České republice od září roku 2012 metanol zabil více než 50 lidí, další desítky jich skončily v nemocnici. Jeho požití ve větších dávkách způsobuje oslepnutí a smrt.
Účastníci a návštěvníci letošních masopustů však vážnější obavy povětšinou nemají.
„Já osobně se nebojím. Jednak proto, že u nás k žádnému případu otravy nedošlo, a také proto, že při popíjení během masopustu se to hodně střídá. U každého baráku dostane člověk štamprdli od někoho jiného, takže nebezpečí otravy určitě nehrozí," myslí si Zdeněk Šup z Brnířova. Tam podle něj maškarám nabídnou panáka alkoholu odhadem v osmi desítkách domů.
Stejného názoru je i starosta František Friš, kterého v Postřekově čeká proslulý čtyřdenní masopust.
„Myslím si, že dnes už si žádný obchod nebo lokál v okolí nedovolí shánět alkohol, který není dostatečně prověřený. Minule jsme se nad tím pozastavili, ale letos už určitě ne. Prostě během masopustu musíme pít více druhů alkoholu, abychom to rozředili," poznamenal žertem Friš.
Sedmadvacetiletý Jiří Šupler, který v loňském roce šel v převleku za Ozzáka ze seriálu Comeback, tvrdí, že mu otrava alkoholem hrozí každý rok tak jako tak.
„Obavy mít můžeme, ale stejně už během dopoledne budeme ve stavu, kdy nebudeme dbát na nic a vypijeme, co nám přijde pod ruku," žertuje mladík.
Testování alkoholu na přítomnost metylalkoholu letos už neprovádí ani klatovská pobočka Zdravotního ústavu. Nejbližší možnost, kde si nechat lahev otestovat, je v pobočce v Plzni.
„Zájem o testování vzorků ale skoro žádný není, stojí to prostě moc peněz," říká František Mareš ze Zdravotního ústavu. To potvrdil i Jiří Herink z domažlické lékárny U Zlatého jelena, která dříve sloužila jako sběrna podezřelého alkoholu pro klatovskou laboratoř.
„Když to bylo aktuální, zájem o testování byl, když jsme ale lidem řekli cenu, hned zájem ztratili. Řekl bych, že si pak alkohol nechali otestovat jen jeden nebo dva lidé," uvedl Herink.
Za otestování jednoho vzorku můžete zaplatit až tři stovky korun. Pro mnoho zájemců je tak daleko výhodnější obsah láhve zlikvidovat než si ho nechat prověřit.
Na území Plzeňského kraje k žádné otravě metylalkoholem nedošlo.
Na Domažlicku byl podezřelý alkohol objeven koncem října roku 2012. Policisté zajistili minimálně 20 litrů pančovaného alkoholu v kanystrech a 3 litry v lahvích. Jednalo se o pančovaný rum tuzemák, vodku a pepermint likér. Devětačtyřicetiletý muž z Domažlicka jej nakoupil od muže z Kroměřížska. Jednalo se o větev nelegálního prodeje alkoholu, která byla navázána na distribuční síť na Zlínsku.