Přes nevlídné počasí se do průvodu zapojilo čtyřicet maškar. Diváci se mohli zahřát a občerstvit ve stanu u hasičárny.

Novodobou tradici masopusu, který se v Podzámčí v minulosti konal, obnovili místní hasiči až před třemi lety. „Přesvědčovala jsem místní, že bychom jej zase mohli začít slavit. Trvalo to dva roky, ale dneska už je to zažité,“ říká Vlasta Nejdlová. Masopust v Podzámčí se ujal. „Každý rok nás chodí zhruba stejně. Ani déšť se sněhem počet masek neovlivnil,“ prozradila u stánku sličná turecká princezna Karel Nejdl.

K mání byly Podzámecké preclíky, klobásy i „boží milosti“. což je staročeské masopustní pečivo. Maškary doprovázené harmonikářem a hráčem na vozembouch obešly asi pětadvacet ze čtyřiceti domů v obci. Některé sice obývají „lufťáci“, ale řada z nich přijela na víkend právě kvůli masopustu. Na večerní posezení přispěl maškarám i místní „samotář“, který svůj finanční příspěvek už tradičně hází z okna. Pak se vyrazilo do Starého Dvora. „Pokaždé popřejeme hospodáři štěstí a zdraví a zatancujeme si s ním. Lidé jsou rádi, vždyť harmoniku u domu mají jen jedenkrát za rok. Pak obvykle poděkují štamprlí nebo něčím na zub a také nějakou tou korunou přispějí na večerní zábavu,“ dodává Nejdlová.

Na masopust se přišli podívat nejen místní, ale i lidé z nedaleké Kdyně. „U nás se masopust neslaví, tak se chodíme dívat sem. Je to kousek,“ vysvětluje jeden z mladíků s připraveným fotoaparátem na krku.

Autor: Václav Tauer