Masopustní veselice plné průvodů, maškar, tance, zábavy a dobrého jídla i pití jsou dlouholetou a stálou tradicí našeho regionu. Největší oslavy začnou již tento víkend, přinášíme vám proto přehled alespoň několika vybraných akcí.

Postřekov

Nejdelší a největší masopustní veselí čeká tradičně na obyvatele Postřekova, kteří si na oslavy Masopustu berou i dovolenou. Obnáší pětidenní maraton, během nějž si v sále U Nádraží přijdou na své všechny generace.

Už v pátek večer se v restauraci Špillarka uskuteční takzvaná ´sezpívaná´ na nedělní Kytičkovou zábavu.  Sobotní večer v hospodě U Nádraží bude od stejné hodiny patřit maškarnímu bálu, na kterém bude vyhrávat Sedmihorka.

V neděli od 16 hodin čeká hlavně omladinu krojovaný průvod obcí od hospody U Hadamů a po něm Kytičková zábava, na níž zahraje Hájenka.  Pochodu se dříve vždy účastnili regrúti – mladíci, kteří měli narukovat na vojnu. Věrni tradici i dnes pochodují s děvčaty v průvodu mladíci, kteří dosahují věku pro odvod.

Nejen dříve narozeným, tedy seniorkám, je pak věnován pondělní Babský bál s Dupalkou, který v 19 hodin začíná v hospodě U Nádraží.

V úterý v 16 hodin Masopust 2013 v Postřekově vyvrcholí průvodem masek přes obec, slavnou řečí soudce i popravou Masopusta oběšením. Večer nebude chybět Truchlení pozůstalých u muziky. Závěr masopustu doprovodí již tradičně Hájenka Miroslava Palečka.

Klenčí pod Čerchovem

Po letech obnovené masopustní oslavy v Klenčí mají letos jako novinku protiletadlový dvoukanon Ještěrka, který pojede v čele průvodu.

Průvod masek s kapelou Sedmihorka a mužským pěveckým sborem Haltravan vyjde v sobotu ve 14 hodin od hospůdky U Psůtků. Poté průvod v čele s Ještěrkou a bryčkou taženou párem koní poveze živého Masopusta Klenčím.  Předvojem budou jezdci na koních z mířkovského útulku pro koně, oslavy jsou totiž tradičně spojeny se sbírkou na pomoc útulku. Průvod dojde až k restauraci U Nádraží, kde bude Masopust sťat katem. V kulturním domě pak  od 16 hodin začne Masopustní zábava.

Milavče

S malou obměnou se letos setká masopust v Milavčích. Akce Milaveckej masopust 2013 se uskuteční v sobotu 9. února. „Nebude při něm vyhrávat Domažličanka, nýbrž Osvračínská Švitorka Vlastimila Weinera," upozorňuje za Milavečské Josef Zíka. Masky projdou s figurínou Masopusta obcí a svoji pouť zakončí za vsí, kde bude Masopust souzen a zapálený skončí svůj život ve vodách řeky Zubřiny. Předtím, dopoledne, čeká Milavečské odjezd do sousedních Božkov, kde v průvodu zahraje stanětický harmonikář Václav Kuba.

Stráž & Nevolice

Tradičně společně, už po 19. v pořadí, vyrazí v sobotu do masopustního veselí Strážští a Nevoličtí. „Tradičně nám bude do kroku vyhrávat Dupalka Michala Jansy, a protože rok co rok start i cíl masopustního průvodu střídáme, letos vyšla řada na Stráž. Sejdeme se u tamní prodejny a společně se vydáme k nám do Nevolic," upozorňuje Václav Kůstka. V nevolické Cíbovně se maškary ohřejí a odpočinou si od dlouhé cesty. K dobré pohodě jim tam bude na klávesy vyhrávat objednaný muzikant.

Spáňov

Ve Spáňově je sobotní Masopust už více než deset let spjat s uzenými dobrotami. V průvodu ani letos nebude chybět pojízdná udírna plná klobásek a dalších masitých dobrot. O udírnu se starají maškary, ale ochutnat uzenou klobásku můžou i přihlížející. Masopust pořádá SDH Spáňov. Průvod masek vyjde z hospody v 15 hodin. Po skončení budou oslavy masopustu pokračovat posezením v hospodě s místním harmonikářem.

Domažlice

Oslavy tradičního  svátku se ale nekonají jen na vesnicích. Na své si přijdou i Domažličtí. Na čtvrtek 7. února odpoledne připravili masopustní rej v městském domově pro seniory v Baldovské ulici.

„O muziku se postará pan Beran, zatančí členky Seniorského tanečního klubu i sokolské Taneční skupiny Hanka. Obyvatelé i příchozí se zúčastní masopustního průvodu. Připraveno bude i občerstvení," shrnula Barbora Schröpferová, zástupkyně ředitelky a zdůraznila pozvání pro všechny zájemce: „Budeme rádi, když za námi do penzionu přijde i co nejvíce hostů zvenku." Začátek akce je ve 14 hodin.