Oslavy masopustu zahajuje každý rok páteční Sezpívaná, která se koná v pátek v místní hospodě U Hadamů. Tento den je určen zejména mladým, kteří se chystají na nedělní Kytičkový průvod. V sobotu se pak v obecním sále koná Maškarní bál, který je zahájen slavnostním nástupem všech masek. Hlavním dnem je pak neděle, kdy již od dopoledních hodin sedí muži v hospodě a připravují se na Kytičkový průvod. Ten vychází odpoledne. Během průvodu se tančí tradiční chodská kolečka a zpívají se chodské písničky.

Zdroj: Deník/Zdeněk Vaiz

Pořádáte masopust u vás ve městě či obci? Pošlete nám pozvánky nebo fotky a videa z masopustů na websluzba.zapad@denik.cz nebo přes formulář rubriky Čtenář reportér. Rádi vaše příspěvky zveřejníme.

Na průvod pak navazuje Kytičková zábava. Po první písničce předávají dívky chlapcům kytičky. Ve večerních hodinách pak odcházejí chlapci ke svým děvčatům domů na večeři. Zábava pak pokračuje až do půlnoci. Pondělí je pak určeno i starším ročníkům. Koná se Babský bál. Ještě před ním je však možné posedět při muzice v hospodě. Masopustní veselí pak ukončuje úterní velký Masopustní průvod obcí, na jehož konci je obřadně skoncováno s figurínou masopustu. Průvod vychází od tělocvičny a končí na hřišti. Večer pak ještě probíhá Truchlení pozůstalých, které však končí přesně o půlnoci. Od Popeleční středy začíná 40 dnů půstu, které končí až na Velikonoce.

Zdroj: Deník/Zdeněk Vaiz