Například v Křenovech uspořádají masopust až 8. března. „Je to kvůli našemu hasičskému bálu, který jsme měli naplánovaný na 1. března, protože to byl volný termín kapely Hájenka. Vlastně jsme ani nevěděli, nakdy Masopust letos vychází. Nám je to ale jedno, nijak zvlášť na přesném termínu nelpíme,“ řekla  Lenka Volkmannová z Křenov.

Křenovští jsou navíc známí velmi zajímavými maskami, které pojí vždy nějaké téma. Vesnicí například prošly maškary inspirované filmovou trilogií Slunce , seno…  nebo zimní olympiádou. I letošní  průvod bude tematický, zatím  jde ale o tajemství.

„Nemohu to říci, to by úplně ztratilo kouzlo. Mohu  prozradit snad jen to, že se téma týká  různého hmyzu,“ dodala Volkmannová.
Tajemství trochu poodhalí Křenovští na svém sobotním   hasičském bále, kde se  v maskách předvedou při půlnočním překvapení.

Milovníci klasiky by si zase neměli nechat ujít  masopust v Postřekově, který začíná v sobotu 1. března maškarním bálem. Postřekovský masopust nabízí nejdelší a největší masopustní veselí v regionu. Místní si na oslavy  berou i dovolenou. Musí  totiž zvládnout pětidenní maraton plný tance  a také alkoholu. Během postřekovského masopustu si v sále U Nádraží přijdou na své všechny generace.

„Většinou si bereme dovolenou. Někdo celý týden, někdo dva dny, někdo dokonce jen půlden. Záleží, jak to komu  jeho zaměstnání a hlavně organismus dovolí. Pokud jde o mne, tak když jsme ještě neměli děti, nemohli jsme vynechat ani minutu z masopustu. Každý den jsme zvládli tancovat a zpívat, a to nejen večer, ale i přes den,“ říká Radek Zuber z Postřekova.

Ve Spáňově je  zase Masopust už více než deset let spjat s uzenými dobrotami.
„V průvodu nebude ani letos chybět pojízdná udírna plná klobásek a dalších masitých dobrot. O udírnu se starají maškary, ale ochutnat klobásku můžou i přihlížející,“ zvou Spáňovští.  Průvod masek vyjde z hospody tuto sobotu v 15 hodin. Po skončení budou oslavy pokračovat posezením v hospodě s místním harmonikářem.

Velmi zajímavou podívanou je také masopust v Klenčí pod Čerchovem, kde nechybí krvavá poprava  Masopusta. Průvod masek s kapelou Sedmihorka a mužským pěveckým sborem Haltravan vyjde v sobotu 1. března ve 14 hodin od hospůdky U Psůtků. Poté průvod v čele s protiletadlovým dvoukanonem Ještěrkou a bryčkou taženou párem koní poveze živého Masopusta Klenčím. Předvojem budou jezdci na koních z mířkovského útulku pro koně. Oslavy jsou zde již tradičně spojeny se sbírkou na pomoc útulku. Průvod dojde až k restauraci U Nádraží, kde bude Masopust sťat katem. Veselí pak pokračuje masopustní zábavou.

Tradičně společně, letos už po 20. v pořadí, vyrazí v sobotu do masopustního veselí Strážští a Nevoličtí.  Zde rok co rok start i cíl masopustního průvodu střídáme, letos vyšla řada na Nevolice.

S daným termínem masopustu si velkou hlavu nedělají v Chodské Lhotě nebo v Újezdě Sv. Kříže. V obou obcích proběhl už o uplynulém víkendu.

V Mezholezích u Kdyně oslavili masopust dokonce už 15. února.
„My to nějak neřešíme. Masopust máme vždy naplánovaný na polovinu února, ať už to vyjde nebo ne,“ řekl starosta Mezholez Václav Němeček.