Začal obligátní cestou od jedné loučimské chalupy ke druhé, aby posléze pokračoval v Nové Vísce a v Libkově, kde masopustní rej skončil večerní zábavou.

Letos byly k vidění pohyblivé pytle mouky všeho druhu a také soli, rýže anebo makarónů. Z pekla se po dvou letech vynořili dva čerti, bába Dymáková taky nechyběla a nově oživili průvod nefalšovaní sudetští Němci, drmolící jakýmsi podivným dialektem.

A byl i velbloud bez hrbů, vedený exotickou kráskou. Prošel skoro celou obcí – pouze však do doby než jeho přední i zadní část tvořená dětmi odmítla pochodovat ve sněhu a nic nevidět.

Kravičky Milky doprovázely tuto dětskou část průvodu a muzika Kolovanka zahrála u každého domu.

Dospělí zvedli masky, kopli do sebe panáčka a šlo se dál. A protože masopust máme všichni zafixovaný na sněhu, ten letošní se povedl kompletně.

A jak to bylo s velbloudem, osvětlil Václav Böhm, alias bába Dymáková.

„Velblouda jsme měli naposledy před hodně lety! Dneska dopoledne děti vyhrabaly jeho ´kostru´ někde na půdě, takže jsme jí narychlo namaskovali a vyrazili do průvodu. Chtělo by to ještě vylepšit, tak snad příští rok,“ dodal Böhm s tím, že aktivita Sokola Loučim-Libkov je neutuchající.

Masopustní průvod bude příští rok určitě znovu!

Autor: Zdeněk Huspek