„Přestože nám termín vyšel do oslav masopustu v okolních vesnicích, už pár dní předem bylo dle rezervací jasné, že bude opět plno,“ vypráví za organizátory z místního SDH Anděla Mašková. „Bohudík nás letos v Poděvousích a okolí chřipková epidemie opět obešla. Náš bál si za všechna ta léta oblíbili nejen místní, ale i přespolní, a tak zbylo jen pár volných míst v přísálí, sál byl doslova nacpaný, a jak trefně poznamenalo několik návštěvníků, škoda že není nafukovací,“ pokračuje náměstkyně starosty sboru. „Do sálu dorazil princ i s princeznou na koni, po parketu se proháněli šašci, vodníci i čarodějnice, kolem létaly berušky a běhal Ferda mravenec s Krtečkem a Karkulky se chystaly na návštěvu za babičkou. Přišlo i několik Spidermanů, pekelník s upírkou a svůj kufříček donesl malý montér,“ popsala Anděla Mašková složení malých návštěvníků.

Z maškarního bálu v Poděvousích.Zdroj: SDH Poděvousy

„Uvítání a krátké rozcvičky se pro letošek ujali naši malí Soptíci, s kterými si na hasičskou písničku mohli zacvičit i všichni ostatní.
Vyhlášení masek předcházela promenáda obou kategorií – malých i velkých. Porota složená z přespolních hasiček – „brouků a vosiček“ (letos jsme se jako organizátorky převlékly za zvířátka z hmyzí rodiny) hodnotila jako vždy hlavně nápaditost a vlastní provedení. A měla to opět velmi těžké, protože krásně vyvedených masek bylo hodně,“ pokračovala organizátorka.

V kategorii nejmenších dětí nakonec vyhrál Gambri-nus (neboli Gambáček) v podání Honzíka Maška z Poděvous (1 a půl roku). Druhé místo si na člunu odvezl skvěle vybavený vodáček Jiřík Hecht z Plzně (3 roky) a třetí místo získala Markéta Fajtová z Čermné (1 rok) za ovečku Shaun.

V kategorii starších dětí jako by si pro první místo přímo z pohádky dolétla čarodějnice Anička Gerstnerová z Konstantinových Lázní (8 let). Druhé místo získala poděvouská vodnice Eliška Kramerová (9 let) a třetí místo vybojovala upírka Katka Lucáková ze Strýčkovic (8 let).

Z maškarního bálu v Poděvousích.Zdroj: SDH Poděvousy

„Od začátku bálu soutěžily děti s naším diskžokejem Beňou a jeho pomocníkem Martinem alias sněhulákem Olafem o titul krále či královny tanečního parketu. Královnou se nakonec stala malá čarodějnice od Harryho Pottera, který u nás báloval s celou rodinkou. Další ocenění získaly další povedené masky myška Minnie a pirátský kapitán Jack Sparrow. Do tradiční soutěže Židlovky se zapojily děti starší i mladší a ne vždy platilo, že starší a silnější vyhrává. Děti i diváci si napínavé klání vyloženě užili. Na pomyslnou bednu se podařilo vystoupat bronzové Katce Lucákové ze Strýčkovic (8 let), kterou vyřadil Daniel Kleinalstede z Poděvous u Kohoutů (7 let) spolu s vítězkou (loňskou třetí) Eliškou Kramerovou (9 let) z Poděvous.

Kromě vyhlášení nejlepších masek a Židlovky čekalo na děti i sladké překvapení, bohatá tombola a další dárečky. Čtyři hodiny maškarního bálování utekly jako voda a na závěr nezbylo než se rozloučit a těšit opět na příští rok,“ uzavřela Mašková.

Děvčata Klára Dufková a Anna Pelnářová budou reprezentovat kraj na národní přehlídce.
Domažlické žákyně dramatického oboru budou reprezentovat kraj v Brandýse