Jejich čin nominovala Policie ČR na titul Gentleman silnic, který uděluje Česká pojišťovna. Jejím 99. laureátem se při slavnosti v Plzni stala právě paní Andrlíková.

„Jeli jsme na návštěvu k tetě a babičce. A za vesnicí Býšť kousek před Hradcem Králové se to stalo. Jely jsme za Škodou Fabia, která však náhle začala kličkovat. Bylo jasné, že se něco děje, že řidička toho auta nemá řízení pod kontrolou," vzpomíná na okamžiky před nehodou paní Martina.

Automobil nakonec najel do pravého příkopu. „Věděla jsem, že je zle, starší dceři Kristýně jsem řekla, aby vzala telefon a hned volala záchranáře," říká Gentlemanka silnic a pokračuje: „Vyběhla narychlo z auta a tak, jak byla – naboso, se snažila zastavit další auta. Nevěděly jsme totiž, kde přesně jsme, a to samozřejmě operátorka záchranné služby potřebovala vědět. Pár řidičů přibrzdilo nebo zastavilo, ale jen proto, aby si nehodu vyfotili na mobil a zase jeli dál."

Kromě toho, že kolovečská řidička potřebovala zjistit přesnou polohu v neznámém regionu, snažila se zastavit další řidiče i kvůli pomoci se zkřivenými a zaseknutými dveřmi.

„Dceři se po chvíli podařilo zastavit jednoho pána, který od ní převzal telefon a centrále záchranné služby popsal, kde přesně jsme."

Z havarované škodovky se však stále ozýval pláč tříleté Elišky a pětiletého Vašíka, kteří byli v šoku.

S pomocí zmíněného pána se je podařilo z auta vyprostit. Společně pak vytáhli i řidičku, která byla v bezvědomí. Díky péči paní Andrlíkové se po chvilce probrala.

V autě cestovala ještě starší žena, která byla také v šoku. Všechny čtyři osoby záchranáři odvezli do nemocnice na ošetření.

„Děti dostaly od zasahujících hasičů pro uklidnění plyšovou hračku dráčka Záchranáčka," uvedla k nehodě Vendula Horáková, mluvčí pardubických hasičů.
Nakonec se dramatická nehoda obešla naštěstí bez vážnějšího zranění.

„Hasiči mi říkali, že je velké štěstí, že jsou všichni ještě relativně v pořádku, protože řidička měla tím silným nárazem dokonce zlomené sedadlo," říká paní Andrlíková.

„Na tu nehodu stále myslím. Doufám, že jsou všichni v pořádku, v tom shonu jsem si ani nepoznamenala registrační značku auta, a tak s těmi lidmi nejsem v kontaktu, nevím ani přesně, odkud jsou," dodává.

Zajímavostí je, že se kolovečská výprava dostala k místu neštěstí tak trochu náhodou. „Cestou jsme zabloudily, a trochu si proto zajely. Pak jsme se dostaly na správnou silnici a zařadily se právě za osudnou škodu fabii," popisuje Andrlíková.

Tím, že se její čin Česká pojišťovna a Policie ČR rozhodly ocenit titulem Gentleman roku, byla překvapena.

„Znova pak, když jsem slyšela v rádiu své jméno s tím, že ocenění mám dostat. Byla jsem zrovna v práci a byla jsem z toho trošku vyděšená," s úsměvem uzavírá paní Martina.