„Maroko nás naprosto oslovilo. Podnikli jsme sem tři cesty, poslední byla letos na jaře z Fesu, v němž jsme zakončili druhou cestu,“ řekl Václav Špillar, jenž na úvod přednesl něco krátce z marocké historie, jelikož své vyprávění začal v pozůstatcích nejjižnější výspy Římské říše, ve Volubilis. „Na tomto místě byla spousta lesů a zvěře. Dřevo se těžilo ve velkém množství a sloni, lvi a medvědi se odtud vozili do Kolosea,“ řekl Špillar a přesunul se do nedalekého města Moullay Idriss a vzápětí do jednoho ze čtyř královských měst – Meknés. Představili ale celou řadu měst – El Jadidu, Rabat, zmínili se o Marrakéši a nevynechali ani úžasný zážitek z několikahodinové jízdy na velbloudech do pouště Erg Chebbi.

Část vyprávění věnovali i historkám o místních zvycích, konkrétně o ženské módě, mnohoženství, smlouvání, bydlení, kasbách – stavbách z písku stojících v palmáriích a v pouštích. „Zažili jsme i přepadení v taxíku,“ přispěla s historkou Lenka Špillarová. „Ale nakonec se ukázalo, že řidič přebral kšeft jinému taxíkáři,“ dodala se smíchem.
Při své letošní cestě se manželům podařilo navštívit i dobytčí trh, ale naprostou perličkou cesty, bylo hledání místních, které vyfotografovali během předchozího putování.

„Podařilo se nám to s řemeslníkem ve Fesu a našli jsme i Fatimu, ženu ve Skouře,“ řekla Lenka. Skoura je velká palmárie v údolí řeky, kde se nachází spousta staveb, některé z nich jsou bohužel již opuštěné. Fatima byla první osobou, kterou při návratu do Skoury potkali a překvapivě je hned poznala a pozvala do největší kasby, kde je i provedla.

Václav Špillar vtipně porovnal i změny, jaké jsou v Maroku patrné. „Tato země jde velice rychle kupředu. Už se nejezdí starými taxíky nebo autobusy. V těch malých autobusech jste při nástupu dostali do ruky sáček. Samozřejmě na zvracení. Pak se udělala zastávka, sáčky se vyhodili, dostali jste nový a jelo se dál. Ale teď už se v těch autobusech nezvrací,“ řekl se smíchem, leč trochu posmutněle, jelikož stará tvář Maroka bledne a ztrácí se vlivem moderní doby.

Posluchači měli na závěr na manželé několik dotazů a již teď se všichni těší na jejich další besedu.

Ilustrační foto.
V Maxově byla nalezena munice