Tento týden jsme s naším seriálem zavítali do vesnice, která se nachází na rozmezí Domažlicka a Klatovska. V čele této malebné vesničky stojí už třicet let Jan Pflanzer.

Tento čtyřiašedesátiletý muž je nejen starostou obce, ale zároveň zastává i funkci pokladníka SDH Libkov. Jak sám říká, má rád všechno pod kontrolou.


Baví vás stále po těch letech starat se o obec?
Mohu říci, že ano, protože už vím, jak na to. Mnohem horší to bylo, když jsme fungovali ještě jako občanský výbor. Od roku 1990 jsme se osamostatnili a vše jde snáze.

Co se vám podařilo v obci zvelebit?
Od roku 1991 se nám povedlo spoustu věcí, které naši obec zvelebily. Vybudovali jsme kompletní vodovod, opravili komunikace, máme hotovou kompletní plynofikaci, postavili jsme víceúčelové hřiště včetně vybavení a terénních úprav, vybudovali jsme rybník. Kromě malého kousku máme v celé obci chodníky. Nechybí nám ani nová obytná zóna, kde už dnes stojí šest rodinných domů. Povedlo se nám získat motorest, kde funguje restaurace a který nám slouží jako kulturák. Hotové máme i nové veřejné osvětlení.


Co chystáte do budoucna?
Chceme zasíťovat další čtyři nové stavební parcely, postavit přístřešek na obecní techniku, kterou jsme nedávno zakoupili, a vybudovat dětské hřiště.

Kde by mělo dětské hřiště vyrůst? A vyplatí se ho dělat?
Určitě se to vyplatí, protože v naší obci je v současné době šestadvacet dětí ve věku od 10 do 15 let. Chceme je udělat v prostoru u hlavního hřiště. Když dospělí hrají například volejbal, tak aby děti měly v těchto místech o zábavu postaráno.

Máte představu, jak by mělo vypadat?
Chtěli bychom vybudovat hřiště za 600 tisíc korun. Zkusíme požádat o dotaci, a když ji nedostaneme, pustíme se do něj stejně. Předběžně jsme vyčlenili 200 tisíc korun. Koupili bychom jednu nebo dvě atrakce a pak bychom pokračovali dál.


Máte za sebou, ale i před sebou spoustu finančně náročných akcí. Jak je možné, že obec se 116 stálými obyvateli vládne takovým kapitálem?
V osmdesátých letech všichni reptali, že jsme zde nechali udělat skládku. Dnes nám tato skládka zajišťuje určité finanční prostředky, které slouží k tomu, abychom mohli obec vylepšovat. Mohu říci, že problém s penězi nemáme.

Funguje v obci obchod?
Bohužel obchod se nám nedaří pronajmout. Na vesnici se neuživí. Základní potraviny jako například pečivo dostanou lidé koupit v bistru a na větší nákupy jezdí třeba do Kdyně.


Zmínil jste, že chystáte další nové stavební parcely. Mají o ně lidé zájem?
Letos chystáme další čtyři. Pozemky už máme vykoupené. nemám obavu, že by se neprodaly. Je to samozřejmě otázka dalších deseti let, ale chceme, když se na ně někdo zeptá, abychom mu měli co nabídnout.


Zakoupili jste novou techniku, jak ji využíváte?
V létě se musíme starat a udržovat dva hektary zelených ploch. V zimě zas prohrnovat sníh, takže pořádnou techniku opravdu potřebujeme. Máme stálého pracovníka, který tyto povinnosti zvládá skvěle, protože je to současně i jeho koníček.

Obcí vede hlavní a poměrně frekventovaná silnice, neobtěžuje to místní obyvatele?
Je to jistá nevýhoda, ale z druhé strany nemáme potíže s přepravou. Máme zde velmi dobré autobusové spojení. Jezdí přes nás dvě linky, jedna linka Domažlice - Černíkov a druhá Domažlice – Klatovy. Děti sváží do školy do Pocinovic školní autobus.

Obec je na hranici dvou okresů, kam více tíhnete?
Nejbližší je nám asi Kdyně.


V Libkově funguje jediný spolek a to dobrovolní hasiči. Jak jste s ním spokojen?
S fungováním spolku jsem spokojen v rámci možností. SDH je zde spíše přes kulturu, než přes hasičinu.

Obecní úřad se dělí o malou budovu společně s hasiči. Neuvažovali jste vybudovat něco nového?
Připravili jsme projekt nové budovy obecního úřadu, hasičárny a kolny na techniku. Změnilo se však zastupitelstvo, které tomuto záměru není příliš nakloněno, a podle ankety, která v obci proběhla, si to nepřálo devadesát procent občanů. Takže jsme hotový projekt uložili do šuplíku.

Co vás v obci nejvíce trápí?
Od nového roku je to jedině administrativa, která stále přibývá.


Z čeho máte naopak radost?
Pyšný jsem na to, že se nám za dvacet let povedlo kompletně opravit a vylepšit obec.