Právě o něm pojednával dokumentární film, jehož premiéra naplnila domažlické kino. Film postupoval po malířových stopách za jeho chodského působení od skončení studia na Mařákově Akademii přes Trhanov, Postřekov a Pec a doprovodí jej až do jeho skonu. Málokdo tolik miloval Chodsko a málokdo učinil víc pro zachování jeho krásné a pravdivé tváře, než Jaroslav Špillar.

Letos se konečně jeho tvorbě dostalo významného ocenění a jakési umělecké satisfakce, kdy jeho dílo bylo spolu s tvorbou špičky malířů konce 19. a začátku 20. století, jako byl Emil Filla, František Kupka, Alfons Mucha, Max Švabinský, Jan Preisler a Antonín Slavíček, zařazeno do prestižní edice londýnského vydavatelství, které každoročně vydává reprezentační výběr ze světových galerií. Dostal se tak zcela po právu do této elitní společnosti a jeho dílo tak spatří díky anglické verzi v mnoha předních kulturních metropolích v Evropě i zámoří!

Pokud jste film nestačili shlédnout v premiéře, můžete jej zakoupit na DVD v infocentru či v Muzeu Chodska v Domažlicích.