Domažlice/ Malý obchodníci v Domažlicích nemají zrovna na růžích ustláno. Kvůli pěti supermarketům, které ve městě během pár let vyrostly, denně bojují o přežití. Další ránou při jejich podnikání je letošní stoupající nezaměstnanost, kvůli ekonomické krizi.

„Lednové tržby jsou ještě menší než vloni. příčinou je samozřejmě další supermarket, ale také nezaměstnanost. Je poznat, že lidé více šetří, mnozí přijdou k nám pro základní nákup, protože je nic víc neláká. Jestli zde postaví ještě jeden supermarket, budou malé obchody pouhou minulostí. Pokud by moji rodinu finančně nezajišťoval manžel, musela bych obchod zavřít. Vydělávám pouze na nájem, poplatky a elektriku,“ uvedla Miroslava Palačisková, majitelka obchodu s potravinami.

„Byla by škoda, kdyby malé obchody zanikly. Myslím, že tomu ale všechno nahrává. Každý z nás jde raději nakoupit pod jednu střechu a porovnává ceny. Malí obchodníci nemohou obchodním řetězcům ani v nejmenším konkurovat. Ale z druhé stránky, kontakt se zákazníkem a kultura prodeje je v malých obchodech na mnohem větší úrovni,“ uvedl Petr Mařák z Domažlic.

O trochu lépe jsou na tom obchodníci, kteří mají své obchody ve svých domech nebo prodávají jiný sortiment než řetězce v Domažlicích.

„Prodej v prvních dvou měsících roku nikdy za moc nestojí, přesto nemohu říct, že by lidé nakupovali méně než vloni,“ řekla Deníku Věra Vanická, která v Domažlicích provozuje obchod s masem a uzeninami.

„Úbytek zákazníků bych nepřikládala krizi, ale spoustě velkých obchodů. Jak něco nového otevřou, tak to samozřejmě pocítíme. Krachu se nebojím, jsem už v důchodu a podnikám ve svém. Kdybych však měla být závislá na prodeji, tak bych se určitě neuživila,“ myslí si Emílie Bočanová domažlická obchodnice se zeleninou.

„Byla tady spousta malých obchodů. Sposta jich buď skrachovalo, nebo to raději předem vzdali. Obchodní řetězce pomalu zničí i ty zbývající,“ potvrdil nám domažlický rodák a bývalý obchodník Antonín Nikodém.