Trestný čin se odehrál v pokladně muzea v Domažlicích, zrovna když se děti rozhlížely z věže hradu.
Žáci naštěstí nevyšetřovali skutečný zločin, ale účastnili se workshopu a soutěže Detektivem na zkoušku, kterou připravili organizátoři festivalu Juniorfest.

Děti z pátých tříd tří škol si tak vyzkoušeli skutečnou policejní práci.

„Cílem hry je co nejlépe a především nejrychleji vypátrat pachatele loupeže vzácného předmětu. Mladí detektivové si vyzkoušeli skutečnou policejní práci. Děti se v průběhu hry seznámili s kriminalistickými postupy, naučili se snímat otisky prstů, sbírat stopy v terénu, vyslýchat svědky a v závěru hry identifikovat pachatele," vysvětlila Zdeňka Lukešová, koordinátorka projektu.

Mladí detektivové nakonec vypátrali brloh pachatele v bráně na náměstí a zlotřilce odtud nenechali uniknout. Celé dopadení zločince, který šplhal po bráně (na snímku) pak náležitě pobavilo kolemjdoucí.

Nejlépe si letos vedly děti ze Základní školy Bor u Tachova. Obě domažlické základní školy jim statečně sekundovaly a dudy se nakonec vrátily do Chodského muzea.

„Celá hra vznikla ve spolupráci s oddělením prevence Městské policie Praha a Městské policie Plzeň, dalším partnerem je Město Domažlice," doplnila Zdeňka Lukešová. Hlavním záměrem je podpora a rozvíjení týmového ducha, komunikačních dovedností a schopnosti kritického myšlení u nejmladší generace.