Damoklův meč visel více než půl roku nad obcí Drahotín. Ve hře byla několikamilionová pokuta, již obci vyměřily kontrolní orgány v souvislosti s výstavbou vodovodu v letech 2006 – 2010.

„Stavba vodovodu tehdy stála necelých pět milionů korun a dostali jsme na ni třímilionovou dotaci od ministerstva zemědělství. Loni počátkem léta přišla do obce kontrola finančního úřadu a koncem loňského roku obdržela obec rozhodnutí, že došlo ke třem pochybením, a tudíž obec musí zaplatit pokutu tři miliony a ještě nám hrozilo penále ve stoprocentní výši. Obec by tedy musela vracet téměř šest milionů," popisuje současný starosta Drahotína Jan Michal.

Pro malou obec s necelými dvěma sty obyvateli by se tato skutečnost rovnala likvidaci.

„Pro letošní rok například činí rozpočet obce něco málo přes tři miliony, za pochybení minulého vedení obce bychom tedy zaplatili přibližně dva roční rozpočty. Byl to šok! Nevěděli jsme, jestli můžeme něco tvořit a připravovat, bylo nejasné, jak vypadá budoucnost Drahotína," vzpomíná na těžké chvíle starosta Jan Michal, který spolu s místostarostou Václavem Chvalem přišli do funkcí po podzimních volbách r. 2010.

Co by to znamenalo

Drahotínští věděli, že by obec v takovém případě byla jako mrtvá. Nebylo by na provoz veřejného osvětlení, na odvoz odpadu, na různé opravy, ani na úhradu za žáky dojíždějící z obce do škol.

„Bylo to těžké období, které prakticky trvalo do letošního července. Vše bylo ohrožené, ale museli jsme se zastupiteli ´jet´, jako by se nic nestalo. Oslovili jsme právníka a začali jsme se bránit. Právník nám připravil podklady, které jsme zaslali Odvolacímu finančnímu ředitelství do Brna. Nebyli jsme si vědomí žádného zásadního pochybení při čerpání dotace," zdůvodňuje starosta.

Kdo v té době koho víc takzvaně podržel – o něco starší místostarosta mladého starostu, či naopak?

„Drželi jsme se všichni v zastupitelstvu navzájem a čekali, co se stane. Odvolání vůči milionovým platbám jsme podali v lednu, až nedávno jsme se dozvěděli výsledek," popisuje Michal.

Nebyla to první kontrola

Není bez zajímavosti, že Ministerstvo zemědělství ČR po skončení výstavby vodovodu již jednu kontrolu provedlo.

„Proběhla bez problémů někdy v roce 2011, jen byla vytknuta jedna věc: nesplnili jsme stoprocentně limitku – počet metrů vodovodu uvedený v projektu, což se s ohledem na terén a další okolnosti stavby může docela lehce přihodit. Proto jsme museli 4000 korun z dotace vrátit a stejnou částku činila i pokuta. Když pak přišlo rozhodnutí Finančního úřadu Plzeň a měli jsme zaplatit miliony, byl to hrozný, nevylíčitelný pocit. Dnes, s odstupem času, bych řekl, že si finanční úředníci vyložili jinak zákony a už to jelo," říká starosta Drahotína, obce na Poběžovicku, které už nehrozí totální úpadek.