Těmi se na dva dny stalo deset začátečníků či amatérských malířů pod vedením kdyňského umělce Václava Siky, který po více než deset let vedl malování v plenéru v Provence.

Jenže malovat bez teoretického úvodu lze jen těžko. Proto si s účastníky na několik hodin sedl do příjemného chládku kdyňského muzea, kde jim osvětlil, jak se pracuje s akrylovými barvami, jak vrstvit barvy, jak se akryl na plátně chová, ale i jak mají s malbou začít. Základem je totiž kresba a podstatná je i perspektiva. V muzeu si všichni účastníci prohlédli Sikovu ukázkovou tvorbu, aby pochytili, co dělat.

„Maluji sice několik let, ale nedělám krajinky, trochu se obávám, jak mi to půjde,“ zmínila jedna z účastnic Jitka Votavová.

Jitka ani další nemusí mít ale strach. Václav Sika bude tvorbu sledovat a korigovat od kresby, přes perspektivu až po finální podobu. Ta by už měla být bez chyb.

Veškeré obrazy malované nad Dobříkovem s výhledem na Malý a Velký Ostrý, si odprezentují na dnešní vernisáži v kdyňském muzeu od 17:00.