„Přímo v obci proběhlo šetření za přítomnosti pracovníků životního prostředí Krajského úřadu v Plzni a doktora Koptíka, vedoucího domažlického pracoviště Krajské hygienické stanice v Plzni. Domluvili jsme se, že ´kraj´ situaci zmapuje a odbor životního prostředí musí najít řešení,“ shrnul Kusý a dodal: „Konstatovali, že příčinou takového masivního výskytu much bylo nedodržení zásad vyvážení trusu.“

Vina ale podle slov Rudolfa Rečky, vedoucího oddělení IPPC a EIA KÚ v Plzni, které se zabývá posuzováním vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví a integrovanou prevencí, nepadá přímo na velkomalahovskou farmu. „Právně za to odpovědni nejsou, i když ostuda padá na ně. Trus na pole aplikuje jiná firma. V podstatě došlo k tomu, že vyvezla trus pod řepku a včas jej nezaorala,“ vysvětlil Rečka s tím, že přes zimu budou všichni zainteresovaní pracovat na tom, aby se v příštím roce nepříjemná situace neopakovala.„Není to nic jednoduchého, mouchy jsou živý organismus. Vloni přitom biologická ochrana fungovala velice dobře,“ poznamenal Rečka.

Mouchy netrápily jen obyvatele Velkého Malahova. Své o tom vědí například i lidé z Jivjan, Černovic, Mezholez, Bukovce, Skapců, Zhoře a Telic. „Nedalo se téměř vyjít z domu, okamžitě vám dovnitř nalétaly stovky much. Odpočinout si na zahradě bylo nemožné,“ připomněl si letošní léto Brichzin. „Teď už je po mouchách, jakmile se ochladí, jsou pryč. Ale příští rok, už tohle zažít nechceme,“ prohlásil Kusý.