Chovatele, kteří si své čtyřnohé miláčky neohlídají a nebo po nich neuklidí, čekají tučné pokuty.

„Někteří občané si opakovaně stěžují na nepořádek po psech, který jejich majitelé nejsou schopni uklidit. Už jsme některé případy řešili domluvou, ale protože to nepomohlo, musíme sáhnout k přísnějšímu řešení, a to, že případy budeme předávat přestupkové komisi ve Kdyni, kde hrozí vysoké sankce. To se samozřejmě týká i volného pobíhání psů. Máme zde i takové chovatele, kteří sice vodí své psy na vodítku, ale exkrementy po nich nesbírají. Máme zde přitom několik košů k tomu určených a u nich jsou i sáčky na exkrementy," uvedl starosta Všerub Václav Bernard.

Každý chovatel hospodářských zvířat je povinen učinit opatření nezbytná pro zabránění úniku zvířat.
Porušení této povinnosti je přestupkem, za nějž hrozí desetitisícové pokuty. Za volné pobíhání zvířete hrozí majiteli pokuta až do výše 50 tisíc korun. Až 20 tisíc korun může zaplatit každý, kdo po svých zvířatech neuklidí.


To se týká nejen psů, ale i jiných domácích či hospodářských zvířat.

„Když to nejde po dobrém, musí se sáhnout k pokutám. To jediné na některé majitele zvířat platí. Já sama mám psa a nedovolila bych si po něm neuklidit. Sama respektuji, že vyšlápnout psí hovínko není nic příjemného. Mám obrovský vztek, když vidím, jak pes kaká v Domažlicích na chodníku a majitel to tam nechá ležet, ačkoliv má vedle koš a sáčky," řekla Jana Nová z Domažlic.