„Jedná se hlavně o mladší ročníky, které dorazí pozdě. Mají už plíce zasažené z osmdesáti až devadesáti procent,“ nastínil ředitel nemocnice Petr Hubáček.

V pondělí na oddělení ARO leželo dokonce 10 lidí, což je nejvíce za poslední týdny. Mimo epidemii je tady hospitalizovaných maximálně šest osob. Hubáček spolu s primářem oddělení Vojtěchem Hynkem proto domlouvali možné transporty nemocných. „Jedna žena se dostala do Plzně, druhý je muž pocházející z Německa. U něj domlouváme převoz do rodné země. A ještě hledáme v jiných zařízeních další dvě místa,“ vyčíslil ředitel.

Ačkoliv v kraji se epidemiologická situace stále zlepšuje, nápor na lůžka intenzivní péče v Domažlicích přetrvává. „Standardní covidová lůžka se uvolňují, máme jich asi třicet. Ale ta jipová, na nichž převažují mladší lidé, jsou plná. Někteří si myslí, že koronavirus zvládnou doma a vyléčí se. Ovšem pokud se jim špatně dýchá a bez zadýchání nedojdou například ani do koupelny, měli by rozhodně vyhledat pomoc nebo si rovnou zavolat sanitku,“ je přesvědčený Hubáček.

V pondělí leželo ve zdravotnických zařízeních, které se nacházejí v Plzeňském kraji, 456 covidových pacientů. Devadesát čtyři z nich bylo v těžkém stavu, 105 vyžadovalo specializovanou intenzivní péči. Podle mluvčí hejtmanství Evy Mertlové byla v pondělí odpoledne k dispozici i dvě takzvaná jipová lůžka, která v posledních týdnech zoufale chyběla. Krajský krizový štáb zatím nezrušil stav hromadného postižení osob, v němž nemocnice fungují od 21. února.