Po téměř třítýdenním krásném lyžování, kdy nadšení běžkaři vyráželi do stop i na louku v Caparticích či po silnici směrem na Sádek, přišlo nechtěné, ale očekávané oteplení v podobě tradiční vánoční oblevy. Ta zhatila plány několika lyžařů na sváteční „svezení“.

Kombinace větru, deště a vyšších teplot způsobily to, že se během svátečních dnů stav lyžařských stop značně zhoršil a zmrzlý sníh nemohl být strojově upraven.

„Po měsíci trénování a závodění v zahraničí jsem se těšila domů, jak si se známými a kamarády zalyžuji kolem Čerchova nebo v Caparticích, ale oteplení se sněhem bohužel značně zamávalo,“ popsala rodačka z Postřekova a účastnice Světového poháru v běžeckém lyžování Kateřina Beroušková.

Ta měla v plánu uspořádat o Štědrém dnu pro veřejnost vánoční vyjížďku, která se měla konat na okruhu pod Čerchovem. Náhlá změna počasí ztížila situaci i na silnicích a tak desítka lyžařů, kteří chtěli slavnostní den oslavit pohybem, zůstala „trčet“ na obávaném kopci „Zkušebák“, kde byla silnice zledovatělá, a nepustila řidiče a lyžaře na parkoviště u rozcestí pod Čerchovem.

„Kolem Čerchova jsem naposledy lyžoval na Štědrý den ráno, kdy byl sníh mokrý, ale celý okruh se dal bez problémů objet. V současné době je sníh zmrzlý, ale vrstva sněhu nedostatečná pro úpravu rolbou jak na české, tak německé straně hranice. Podle předpovědi by mělo ze středy na čtvrtek ve vyšších polohách sněžit. Proto věříme, že bude možnost upravovat stopy hlavně kolem Čerchova, kde je dostatečný základ sněhové pokrývky,“ sdělil v úterý Deníku místopředseda Sněhařů Martin Janovec.

Na čerstvý sníh čekají i Jan Skala, který se stará o úpravu stop především v Caparticích a Oldřich Kovařík za OAS, který denně monitoruje stav lyžařských stop a organizuje případnou úpravu kolem Čerchova.

„Na německé straně hranic je sněhu ještě méně, protože většina lyžařských tras je níže položená než čerchovský okruh. Snad připadne nový sníh a nemilá předpověď pro přelom roku, která hlásí další oteplení, se nevyplní,“ doufá ředitel Domažlických městských lesů Jan Benda.

O změnách sněhové situace a úpravě lyžařských tras Vás budeme v dalších dnech informovat.