V sobotu se zde koná již 98. ročník Chodské třicítky. Bitva běžců na lyžích, která se jede jako Přebor Plzeňského kraje žactva, dorostu a dospělých, je totiž nejstarším lyžařským běžeckým závodem v ČR klasickou technikou. Kromě toho je tato tradiční akce součástí Chodovar Ski Tour 2019. Pořadatelem sobotního klání je lyžařský klub SK Sněhaři Domažlice.

Oddíly zasílají přihlášky na emailovou adresu: snehari@atlas,cz nejpozději do středy 23. ledna, jednotlivci se pak přihlašují prostřednictvím webového formuláře na stránkách www.snehari.cz., kde naleznou i podrobné propozice.

Zázemí pro závodníky a kancelář, kde se budou vydávat od 8.30 do 9.30 startovní čísla, je situována do chaty Šebkovna. V hlavním závodě na nejlepší čekají finanční odměny, pro celkového vítěze Chodské 30 je připraven putovní pohár a věcné ceny obdrží tři nejlepší v každé kategorii.

O prvenství v historických tabulkách Chodské 30 se v počtu pěti triumfů dělí Tomáš Veber a Vladislav Razým mladší. Zda se některý z nich sobotní klasiky zúčastní je dosud nezodpovězenou otázkou. Tabulky se přepisovaly ale i loni, kdy se vůbec poprvé v téměř stoleté historii závodu z vítězství neradoval pouze jeden lyžař, ale cílovou pásku projeli bok po boku Ladislav Provod a Richard Šimurda.

„Jménem oddílu bych chtěl všechny běžecké nadšence pozvat na sobotní již 98. ročník našeho závodu. Poslední dny nám přejí sněhové podmínky, tratě jsou krásně upravené, teplota vzduchu se drží pod bodem mrazu, takže se na závody moc těším. Samozřejmě zveme i všechny příznivce běžeckého lyžování a příznivce aktivního životního stylu a pohybu v přírodě, aby v sobotu dorazili do Capartic,“ láká za pořádající Sněhaře místopředseda oddílu Martin Janovec.

Hromadný start první kategorie je naplánován na 10 hodinu, vše odstartují předžáci na trati 500 metrů, po žákovských a dorosteneckých kategoriích se dočkají i ženy, ženy i muži příchozí (10km) a vše vyvrcholí mužskou 30 km řeží.