Luženice – Luženičky v proměnách času je název nové knihy, kterou se obec rozhodla vydat.

„Příští rok v září se v Luženičkách koná setkání rodáků, proto jsme se rozhodli vydat publikaci o historii a současnosti obou obcí. Vše je zatím ještě v přípravách, ale kniha by měla být hotová do konce roku,“ říká starosta Luženiček František Kopecký.

Knihu fotografií, jak dobových, tak současných zpracuje grafické studio Citadela Praha.

Textovou část knihy zajistí Václav Šlajs z Luženic a Václav Mach z Luženiček se postará o fotografie.

Podklady budou samozřejmě čerpány i z místních kronik.

„Fotografování není moje profese, ale koníček. Jsem zdejší rodák, mám to tady moc rád a je pro mě čest, že mohu spolupracovat na knize. Chtěl bych, aby fotografie odrazily nejen stavení a historické památky, ale také krásná, romantická místa obou obcí s pohledem na Český les a nejznámější pohledy včetně okolní krajiny, jako je třeba Baldov,“ popisuje své plány Václav Mach.

Protože odhadované náklady na vydání knihy se budou pohybovat okolo 100 tisíc korun, zažádali Luženičtí o finanční pomoc.

„Z programu rozvoje cestovního ruchu Plzeňského kraje nám byla přislíbena dotace ve výši padesát tisíc korun. O zbytek nákladu se podělí obec a sponzoři. Případní zájemci z řad sponzorů mohou kontaktovat obecní úřad. Stále také hledáme veškeré záznamy a fotografie vztahující se k oběma obcím,“ dodal Kopecký.