Když bylo Lukášovi sedm, uklouzl nešťastnou náhodou v koupališti a zmizel pod vodní hladinou. Přestože se jej podařilo zachránit, několik minut pod vodou se na jeho životě trvale podepsalo poškozením mozku.

Ačkoli lékaři mysleli, že chlapec již zůstane upoután na lůžko, nebude moci mluvit ani sám jíst, Lukášovi rodiče se nevzdávali. Trpělivě s ním cvičili, protahovali ztuhlé svaly a navštěvovali logopedii.

Dnes už dokáže šestnáctiletý Lukáš sám jíst, chodit i mluvit. Chodí do zvláštní školy v Horšovském Týně. Je částečně mentálně postižený, má problémy s pohybem rukou, především se zrakem, jelikož vidí pouze částečně na jedno oko.

Od poloviny října mu ale k plnohodnotnějšímu životu pomáhá i nový počítač za 105 tisíc korun. Ten získal především díky sbírce, která probíhala na víkendovém setkání starostek a místostarostek z celého Plzeňského kraje.

„Sbírka vznikla především z iniciativy Vlaďky Kočové, která nám nabídla pomoc a sbírku zorganizovala. Vybralo se na ní celkem 86 tisíc korun, zbytek nám na nový počítač doplatil sociální odbor,“ vysvětluje Lukášova maminka Iveta. „Chci především co nejsrdečněji poděkovat všem, kdo se na sbírce podíleli. Je vážně úžasné, že Lukášovi takhle pomohli,“ dodává vděčná matka.

Nový počítačový pomocník je přizpůsobený Lukášovu zrakovému a pohybovému postižení. Počítač má hlasový výstup, speciální velkou klávesnici a řadu přídavných tlačítek, které chlapci pomáhají s jeho zhoršenou motorikou.

„Lukáš se na novém počítači učí počty, tvary a barvy, přístroj mu například i přečte knihu. Kluk si už počítač pomalu osahává a má z něj opravdu velkou radost,“ říká Iveta Fictumová.

„Já i manžel Lukášovi při práci s počítačem pomáháme, ale sami se s ním ještě musíme učit,“ zakončila Iveta Fictumová.