„Zvykl jsem si na české obyčeje i na celkový způsob života. I tady se lidé potkávají, jdou spolu pokecat na pivo, pořádají grilovačky, ale na Ukrajině mi to přišlo intenzivnější," popisuje rozdíl pan Ivo. Do Česka přicestoval v létě 1995 jako turista, ale nakonec tu zůstal natrvalo.

„Pracoval jsem jako námořník a po 9 měsících na moři jsem měl nárok na 4,5 měsíce volna. Kamarád mi říkal, abych s ním odjel do Čech, že se tu dají vydělat nějaké peníze a tak jsem neváhal a odjel," vypráví.

Zajímavostí je, že tehdy přijel na námořnický pas, až později jej vyměnil za ukrajinský. Ke své původní profesi se dostal už studiem. Po ukončení povinné školní docházky pokračoval ve studiu na námořnickém učilišti rybářského průmyslu, který zakončil maturitní zkouškou.
V Česku po svém příjezdu začal pracovat jako dělník v dřevovýrobě.

Seznámil se tu se svojí budoucí manželkou. Svatba se konala na domažlické radnici v lednu 2011, manželům se narodil syn. Po třech letech bylo manželství ukončeno.

Dalším životním zlomem pana Ionase je udělení státního občanství České republiky, kterého se dočkal v minulém týdnu. Státoobčanský slib složil v domažlické obřadní síni, kterou znal už ze své svatby.

„Pro mě je dnešní den nečekaným překvapením, že to všechno dobře dopadlo. Už jsem myslel, že se ho nedočkám," neskrýval svoji radost z nabytého občanství.

„Největším problémem bylo, že mě Ukrajina nechtěla vyvázat ze svého občanství," popisoval.

Na oslavu důležitého životního kroku čekal několik dní, do uplynulého víkendu, kdy měl volno v práci a čas na oslavu se svými přáteli.

Na Krymu stále bydlí jeho maminka. Události posledních týdnů změnily i její život. „Maminka je teď spokojená. Krym nově patří pod Rusko. O 250 procent se jí zvýšila penze, místo 100 EUR bere 350 EUR, má levnější plyn i benzín. Ceny potravin a  dalšího zboží přitom zůstávají stejné jako dřív," vypráví pan Ionas o životních podmínkách v ostře sledovaném koutu světa.

„Myslím, že o situaci na Krymu média informují dost jednostranně. Mám zprávy o tom, že byly třeba velmi nadhodnoceny počty protestujících Krymských Tatarů a podobně," dodává Ivo Ionas.