Podpisem smlouvy s novým nájemcem vyvrcholilo ve středu 18. prosince úsilí obce Trhanov, která hledala nového nájemce do památného zámku Lamingenů.

Bývalý nájemce byl v zámku spoustu let

Zámecký areál sloužil před rokem 1989 jako škola v přírodě a patřil Škole v přírodě Sokolov, po jejím zrušení ho získal Karlovarský kraj. Před 11 lety zrušilo Ministerstvo školství ČR školy v přírodě a zámek vlastnil dva roky český stát, v roce 2004 dostala zámek do vlastnictví obec Trhanov.

„Obec chtěla, abych v zámku pokračoval. Moc jsem si to rozmýšlel, neboť školy v přírodě přestaly jezdit. Bylo nutné shánět zákazníky – tedy školy na ubytování. Když byl zámek předán obci, musela se zavázat, že ho 10 let neprodá a udrží v něm stávající činnost, tedy ubytování pro děti a mládež," uvedl Deníku před lety Václav Šafařík. Zámek měl pronajatý zhruba desetiletí, celkem v něm ale strávil téměř čtvrtstoletí.

„Řekl bych, že to bylo dvaadvacet, nebo dokonce třiadvacet let, než nyní odešel do starobního důchodu. Všechny své síly už vyčerpal na zámku," říká nadneseně starosta Trhanova Ondřej Frei.

Vybírali ze šesti zájemců

Sehnat náhradu za dlouholetého šéfa školy v přírodě a později nájemce trhanovského zámku nebylo vůbec jednoduché.

„Pan Šafařík měl s obcí nájemní smlouvu do konce tohoto roku. Stáli jsme před otázkou, kdo bude zámek provozovat od 1. ledna 2014. přihlásila se nám šestice zájemců, z nichž jsme museli vybrat toho pravého, což vůbec nebylo jednoduché. Sháněli jsme si na zájemce reference," vysvětluje starosta Frei s tím, že nájemní smlouva platí od 1. ledna 2014.

Zámek je pro Trhanovské srdeční záležitost, nedokáží si představit, že by se v něm ´zabydlel´ někdo, kdo by se o památku špatně staral.

„Vybírání nového nájemce bylo hodně těžké a složité. Chtěli jsme najít někoho, kdo by zámek dobře využíval. Nakonec jsme se shodli na člověku, který má zkušenosti z oboru, v Domažlicích dokázal zvelebit místo svého podnikání, ale zatím bych ho nechtěl jmenovat," říká starosta Trhanova.

Jak bude sloužit zámek v budoucnu

Počítá se s tím, že zámek bude nadále sloužit školákům?

„Co se týče ubytování, bude to mít nový nájemce těžší, než míval pan Šafařík. Ten měl za roky provozování školy v přírodě známosti. Navíc v posledních letech děti do školy v přírodě z ekonomických důvodů nejezdily tak často jako v minulosti, takže na tomhle ubytování se rozhodně nedá provoz zámku postavit. Předpokládám ale, že dojde k předání kontaktů, aby bylo možné obvyklé návštěvníky zámku oslovit. Pouze na školácích však nelze podnikání v zámku postavit. Je však dobře, že bude zachována zámecká kuchyně, která bude pokračovat ve vaření obědů pro obec a další zájemce z okolí," myslí si starosta.

Trhanovští už vědí, že by se chod zámku měl poněkud změnit.

„Ve smlouvě je jako předmět podnikání provozování krátkodobého ubytování za účelem dětské a jiné rekreace, dále provozování restaurace a výstavní činnosti. To vše s ohledem na stavebně-technický stav a provedení pronajatých nemovitostí," vysvětluje Frei.

Dokáže nový nájemce ve spolupráci s obcí odstranit ´závadu´, na niž si stěžoval jeho předchůdce, tedy nerentabilní vytápění rozsáhlého objektu?

„Vytápění zámku je skutečně drahé," přitakává starosta Trhanova a pokračuje: „Topení je na plyn a na ně měl finanční prostředky stát, když v zámku nechal kdysi nainstalovat čtyři padesátiwatové plynové kotle.´Běžely´ pouze rok a dost. Jsou tedy nové, stačilo by je ´nakrmit´, ale zámek se posléze vytápěl daleko úspornějším kotlem na dříví a uhlí. Dohodli jsme se s novým nájemcem, že tenhle kotel vymění za jednodušší a výkonnější. Plynovými kotli by se mohlo temperovat, pokud by přišly tuhé mrazy, jejich provoz je finančně náročný," míní Frei.

„Je to dobře, že obec sehnala nájemce. Zámek nemůže zůstat prázdný, to by z něj byla za chvíli ruina," řekl nám jeden z místních. Podobně smýšlejí i další oslovení.

Doufejme, že si nový nájemce podnikání nerozmyslí poté, co se se zámkem seznámí. Podle jeho předchůdce Šafaříka v něm totiž straší.

„Máme pokoj, ve kterém když spí někdo nový, tak se mu zdá, že ho neustále někdo budí a chodí po něm. Máme zde také různé neočekávané výpadky energií. Stává se, že nějaká ´mašina´ z ničeho nic přestane jít a pak se zase sama od sebe spustí. Záhadou jsou dřevěné schody, po kterých v noci někdo chodí. Zažil jsem to v noci při kontrolách zámku. Vyšel jsem po schodech do místnosti, a když jsem byl zhruba v její polovině, slyšel jsem, jak někdo jde po schodech za mnou. Nikdo tam samozřejmě nebyl," vyprávěl nám kdysi o zámeckých záhadách Šafařík.