Při loňské kontrole obstál zatopený lom u Starého Klíčova, jako snad jediné koupaliště v domažlickém regionu, na jedničku.
Letos se do těchto míst, které může unaveným návštěvníkům Chodských slavností nabídnou oázu klidu, vydala Mokrá hlídka znovu.
Ani tentokrát jsme však neshledali nic, co bychom mohli vytknout.

Lomeček je jedním z mála kouzelných míst, kde je vše, ale civilizace tady nic nezničila. Dá se zde strávit i pohodlná rodinná dovolená v čistém jádru přírody.

Návštěvníci si zde mohou vybrat z dvou desítek jídel a i k pití je zde k mání nesčetně alko i nealko nápojů.
V čisté vodě, která měla v den naší návštěvy příjemných 23 stupňů Celsia, ani na břehu nenajdete žádné plastové či kovové atrakce, vše je vyrobeno pouze ze dřeva. Zrovna tak lavičky, stolečky nebo houpačky jsou umělecky vyřezané. Děti mají možnost hrát si například ve vyřezávané pirátské lodi.

Ten, kdo by chtěl prozkoumat i podvodní svět, má možnost: přístupná je zde unikátní podvodní kabina.
Vybavení není opravdu co vytknout. Zaměřili jsme se tedy na čistotu celého areálu.
Nikde se neválely žádné odpadky a snad na každém metru stojí odpadkový koš (jediná plastová věc). Objevili jsme i pánské a dámské toalety, jak jinak, než v přírodním, ale čistém stavu.

Pokud se rozhodnete Lomeček navštívit v těchto dnech, uvidíte zde pracovat české i zahraniční sochaře, kteří se do Lomečku sjeli na letos již 10. mezinárodní sochařské sympozium.
Při tvorbě uvidíte Michaela Rittsteina, Umberta Righera, Vicenta Brodina, Jirku Navrátila a Markétu Malou Feraiuolo.
Zatímco většina umělců tvoří svá díla, která v Lomečku zůstávají, motorovými pilami, Christoph Deman z Belgie pracuje na svém projektu postaru. „Christopha je velmi zajímavé pozorovat při práci, on vůbec nepoužívá elektrické nářadí. Všechno vyrábí starou technikou. Má nádherné vyrobené sekery, sekáče, mačety. To jsem ještě neviděl," říká správce Lomečku Zdeněk Zrůst.
Právě tento umělec vytvoří během sympozia podvodní fontánu.
„Bude to velmi zajímavé dílko, samozřejmě ze dřeva. Potápěč k fontáně připluje, pustí do ní vzduch a voda se v ní začne přelévat," dodává Zrůst.

Během sympozia se zde konají i večerní koncerty.

Dalším plusem je i parkoviště jak v areálu, tak mimo něj. Otevřeno je zde od 9 do 21 hodin.
Za celodenní pobyt, který zahrnuje návštěvu Lomečku s průvodcem, jenž je nezbytný i pro vstup do potápěčské podvodní výcvikové a kontrolní kabiny, zaplatí dospělí 80 a děti do 15 let 50 korun. Pokud chcete strávit v Lomečku den koupáním, platí zlevněné vstupné, které činí pro dospělé 40 korun a pro děti do 15 let 20 korun.

Lomeček je nádherným a udržovaným přírodním místem, které civilizace nezničila, ale naopak ho udržuje a hýčká.

Hodnocení (známkování jako ve škole)
Otevírací doba: 1
Vstupné: 1
WC, sprchy: 2
Občerstvení: 1
Vybavení areálu: 1
Nádoby na odpadky: 1
Čistota areálu: 1
Parkoviště: 1

Celková známka: 1