„Zůstaly tu jen dva pahýly. To není pěkný pohled. Snad to takhle nedopadne s celým stromořadím," komentoval pohled na probíhající práce Václav Unger, který ulicí procházel od vlaku.

„Na některých stromech je havarijní stav. Zejména první dva u mostu jsou hodně poškozené. V minulosti byly neodborně řezány, vznikly dutiny a vyskytuje se v nich hniloba," popisuje Jan Bezděk, vedoucí střediska veřejné zeleně Domažlických technických služeb.

„U dalších stromů v této ulici bude v průběhu tohoto týdne prováděn jen bezpečnostní řez, kdy budou odstraněny pouze jednotlivé větvě. Ještě u jedné lípy může dojít k razantnějšímu zásahu," plánuje Bezděk.

Lípy srdčité stojí na frekventovaném místě. Nesvědčí jim výfukové plyny z aut, zimní solení ani dláždění v jejich bezprostředním okolí. Kořeny pak narušují výkopové práce.

„Ozdravné řezy se provádějí i mimo období vegetačního klidu, protože nepodléhají povolení," vysvětlil Petr Sladký z domažlického odboru životního prostředí. „Jinak by tomu bylo v případě, že by na stromě bylo hnízdo čápa či by se tam vyskytoval jiný chráněný živočich," dodal Sladký.

Budoucnost některých lip v Havlíčkově ulici je nejistá. „Možná na podzim dojde k úplnému pokácení tří až čtyř nejhůře postižených lip. Samozřejmě by to musela schválit komise životního prostředí a rada města," připomíná Jan Bezděk.

„Se současnou probírkou v Havlíčkově ulici souhlasím i s ohledem na bezpečnostní situaci u křižovatky u mostu. Na druhou stranu považuji rozsah kácení stromů ve městě v poslední době za nehorázný," uvedl Jan Sladký, předseda občanského sdružení Domažlice a okolí a místopředseda Demokratické strany zelených.