Nejen podpora Poběžovických i dalších příznivců na podpisových arších, ale i dárcovské zprávy z mobilních telefonů vynesly lípu, která roste naproti poběžovickému hřbitovu, na obdivuhodné třetí místo v anketě Strom roku 2013.

Lípa velkolistá obdržela výhru 15 295 korun, ale protože ji mezitím Poběžovičtí nechali ošetřit, peníze byly investovány na zvelebení jiného stromu ve městě.

„Rozhodli jsme se, že necháme ošetřit dub letní, který roste v Krátké ulici mezi bytovými domy," uvedla Deníku referentka pro životní prostředí Irena Lindová.

Zajímalo nás, jak je strom starý a proč padla volba právě na něj.

„Jeho stáří odhaduji na zhruba sto let, těžko říct. Stejnou otázku mi před časem položila zdejší obyvatelka paní Šorejsová, pamatuje si, že před 40 lety byl dub pěkně vzrostlý. Co se týče ošetření, tento strom byl vybrán hned z několika důvodů. Roste u nejnovějších bytovek v Poběžovicích, je to malé sídliště. Strom tam sice roste ve svahu, ale pod ním si často hrají děti," vysvětluje.

Na nevhodný stav stromu už ženu, která má na starosti životní prostředí, už upozorňovali občané.

„Lidé poukazovali na to, že z něj padají suché větve, někdy opravdu velké kusy. Rozhodla tedy bezpečnost lidí, dále pak i to, že tento dub má klasický habitus (vzhled a architektura rostlinného druhu – pozn. red.), je to od pohledu krásný strom. Má navíc perspektivu dlouhého věku, pokud se bude nadále udržovat," vysvětluje Lindová.

Dub už je od minulého týdne ošetřený.

„Museli jsme si vybrat firmu, která má evropský certifikát, takže zdravotní řez a redukční řez provedla firma Baobab. U dubu šlo také o to, že koruna zasahovala až k domu. Strom proto zredukovali, odlehčili mu korunu a samozřejmě odstranili všechny oschlé větvě," upřesnila referentka odboru ŽP Lindová s tím, že peníze, které městu vyhrála památná lípa, k ošetření dubu dobře posloužily a na nezbytné úpravy jeho koruny postačily.