Páteční podvečer patřil poslední schůzce výboru Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Staňkov. Již zítra začnou zahrádkáři připravovat tradiční výstavu květin, kterou už roky pořádají ve stejném termínu, jako jsou Chodské slavnosti.

„Bude to v pořadí již 38. výstava a zároveň první, jíž se nezúčastní náš dlouholetý člen Jiří Barnet, který zemřel v dubnu ve věku 92 let. Ten si ji nikdy nenechal ujít. Na dnešní schůzi výboru jsme se radili, jaké květiny ještě na výstavu přijdou a jak to bude s občerstvením," říká předseda staňkovských zahrádkářů František Fay.

Staňkovští zahrádkáři jsou již roky vyhlášení pěstováním květin, jimiž obesílali i výstavy v sousedním Holýšově. Své jiřiny představili členové staňkovské organizace a zároveň i národní jiřinkářské asociace, Lorencová a Fay také v Klatovech při výstavě Zahrada Pošumaví. letošní rok je však svým počasím atypický, bude se na co dívat?

„Kytky sice letos kvůli počasí trpí, ale myslím si, že návštěvníci naší výstavy nebudou ani letos zklamaní. S jiřinkami to nebude letos valné, ale nějaké dáme dohromady. Stejně jako v předchozích letech budeme vystavovat také gladioly – tedy mečíky, dále růže, begonie, bonsaje, orchideje a abutilony, které jsou také známé jako pokojové javory. Dále ukážeme různé pokojové květiny. Stejně jako v minulých letech nebude chybět tombola," vypočítává.

Staňkovští věnují přípravě výstavy velkou pozornost.

„Výstava se u nás začíná připravovat vždy už v úterý. Největší práci nám dá vystěhovat ze sálu Lidového domu židle, je to hlavně tím, že už nejsme nejmladší, takže je třeba sehnat na pomoc lidi. V pátek dopoledne začnou vystavovatelé navážet exponáty tak, aby bylo možné odpoledne výstavu květin zahájit," popsal předseda Fay a dodal, že srdečně zve na prezentaci nejen staňkovských pěstitelů květin širokou veřejnost.

Kdy na výstavu

Pátek 9. srpna: 14.00–18.00

Sobota 10. srpna: 8.00–18.00

Neděle 11. srpna: 8.00–18.00