V poslední den zákonné desetidenní lhůty, v pátek 29. října, podala KDU–ČSL návrh na přepočítání hlasů z říjnových komunálních voleb v Domažlicích. Do rozhodnutí soudu tak nemůže být svoláno ustavující zastupitelstvo, které se podle dřívějších plánů mělo sejít příští středu 10. listopadu.

„K tomuto kroku nás vedly diskuze s našimi členy a sympatizanty při oslavě státního svátku 28. října. Vyplynulo z nich, že z volebního okrsku 10, kde náš nejslabší kandidát obdržel šest hlasů, nám devět našich ´skalních´ příznivců potvrdilo, že hlasovalo pro celou naši kandidátku,“ vysvětlil volební lídr lidovců Stanislav Antoš.

„S nikým jsme za plentou samozřejmě nebyli, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o okrsek, který byl sečten jako vůbec poslední v Česku, předpokládáme, že po mnohahodinové únavě volební komisaři mohli udělat chybu,“ uzavřel Antoš.

Domažlický okrsek 10 sídlil v Knihovně Boženy Němcové. Výsledky z něj byly známy až po téměř sedmnácti hodinách sčítání v neděli 17. října před sedmou hodinou ranní.

„Vůči našim voličům by bylo nefér na naše zjištění soud neupozornit,“ domnívá se lidovecký lídr. KDU–ČSL jen těsně do zastupitelstva neprošla. Od voličů získala 4,91% hlasů.

Pokud by celou jejich kandidátku volilo o pět voličů více, získali by lidovci jeden mandát v zastupitelstvu. Téměř shodný výsledek (4,92%) zaznamenala i TOP 09.

„V pátek 29. října jsme e–mailem obdrželi návrh na přezkoumání volebního výsledku v Domažlicích, originál došel zdejšímu soudu 1. listopadu,“ potvrdila na dotaz Deníku Jiřina Matoušková z oddělení správního soudnictví Krajského soudu v Plzni.

Čekání na soudní rozhodnutí prodlužuje čas, který mají strany na vyjednávání o příští radniční koalici. Pokud by soud pochybnosti KDU–ČSL potvrdil, nemusela by platit dosavadní volební matematika. Ta nastínila několik možných variant pro vytvoření většinové koalice, která by Domažlice vedla po příští čtyři roky.

„Jednání, která vedeme, zatím nepřinesla nic nového. ODS neustoupila ze svých nároků,“ popsal aktuální situaci lídr vítězného Sdružení pro město Domažlice (SPMD) a zároveň dosavadní starosta města Miroslav Mach.

V jedenadvacetičlenném zastupitelstvu je pro sestavení většinové koalice zapotřebí získat 11 mandátů. SPMD disponuje osmi, ODS dvěma. Zbývající by mohlo dodat SNK 2010.

„Preferujeme tuto středo – pravicovou koalici, na tom se od začátku nic nezměnilo,“ potvrdil domažlický lídr ODS Pavel Wolf s tím, že bližší podrobnosti o povolebním vyjednávání prozatím strana komentovat nebude.

V pátek 5. listopadu se setkají zástupci SPMD a ČSSD. Vzhledem k šestimandátové síle sociálních demokratů by volební výsledky teoreticky umožnily i případný vznik koalice těchto dvou volebních stran.