VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidi čeká odškodnění za trauma

Domažlicko – Nový občanský zákoník pamatuje na ty, které např. poznamená přítomnost při dopravním karambolu.

31.12.2013 3
SDÍLEJ:

Na silniční karambol není nikdy pěkný pohled, zvláště pak v případě, kdy vyhasnou lidské životy. Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Zmačkané plechy, krev, záchranáři, vrtulník, v nejhorším případě pohřební služba. To je situace, se kterou se můžeme setkat na našich silnicích.

U řady lidí může tenhle nepříjemný zážitek přetrvávat v mysli hodně dlouho a způsobovat jim problémy s psychikou. Nový občanský zákoník pro tyto osoby zavádí označení sekundární oběť.

„Sekundární obětí je člověk, který při neštěstí utrpí psychickou újmu. Ta se může projevit depresí, nervovým šokem, nespavostí nebo traumatem. Toto osobní neštěstí z něj dělá nepřímou oběť nehody. A přitom nemusí mít příbuzenský nebo blízký vztah s tím, koho havárie postihla. Psychický otřes lze utrpět například přítomností u něčí smrti," vysvětluje finanční poradce Libor Valečka EFA (European financial advisor).

Podle jeho slov dosud platilo, že nárok na odškodnění měly pouze osoby se vztahem k oběti a náhrada se vyplácela maximálně do výše 240 tisíc korun. Odškodnění bylo možné přiznat přímým příbuzným nebo osobě, která žila s obětí nehody ve společné domácnosti. Přitom uvedené osoby nemusely být přítomny u neštěstí.

Jak se bude nově posuzovat skutečnost, zda dotyčná osoba skutečně utrpěla psychickou újmu? „Nárok na odškodnění sekundární oběti bude muset být prokázán. Bude se tak dít na základě výpovědi poškozeného, posudků znalců a ošetřujících lékařů. Újma je záležitost subjektivní, proto by měl mít možnost žádat o náhradu nemajetkové škody každý, kdo pociťuje, že mu nehoda významně poznamenala psychiku, a narušila tak osobní život," vysvětluje Valečka.

Výše náhrady psychické újmy bude posuzována individuálně, každý případ zvlášť. „Nebude se přihlížet k žádným tabulkám, nýbrž se bude dbát na zásadu spravedlnosti," doplňuje.

Odškodnění sekundárních obětí v novém občanském zákoníku přitom není novinkou, neboť už funguje i v dalších zemích. „Tento princip sekundární oběti již používají anglosaské země, Německo i Rakousko," vypočítává Valečka.

„O změně jsem sice ještě neslyšel, ale myslím si, že je to tak dobře. Vidím jako pozitivní věc, že je na tyto lidi pamatováno," říká učitel domažlické autoškoly Jan Sloup.

Více nám k psychické újmě řekl klinický psycholog.

„S podobným případem jsem se setkal v rámci psychoterapie. Předpokládám, že se budou dělat znalecké posudky, už se na mne kdosi v tomhle směru obrátil, já ho však musel odmítnout, neboť to zatím neplatí. Jsem zapsaný u krajského soudu jako znalec, takže očekávám, že se takové případy budou časem objevovat. Je to dobře, že se sekundární oběti dopravních nehod mohou dočkat odškodnění. Může totiž dojít ke skutečnému poškození psychického života člověka, spíše jsou to posttraumatické reakce, které se objevují v průběhu půl roku až roku. Bude třeba je vyšetřit psychologem a psychiatrem, zjistit míru poškození psychického života i hloubku stresové reakce. Očekávám z toho důvodu větší nárůst znaleckých posudků," odpověděl Deníku PaeDr. Pavel Schleiss.

Autor: Milena Cibulková

31.12.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Seniorská akademie přinese přednášky i kurz sebeobrany

Domažlice – Městská policie s Městskou radou seniorů připravují projekt Domažlická senior akademie.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Nádrže na domažlickém Cvičáku zachytí vodu v krajině

Domažlice – Nové vodní nádrže vzniknou v lokalitě bývalého vojenského cvičiště v prostoru nad baseballovým hřištěm.

Mladé voliče v rozhodování ovlivnil hlavně internet

Domažlice, Holýšov – Mezi voliči ve volebních místnostech byli i mladí lidé, kteří se stali prvovoliči.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení