Za zaznamenání stojí jen dřívější odjezd vlaku na trati Horažďovice předměstí – Domažlice, který nově vyjede o 15 minut dříve (z Horažďovic předměstí v 6:00).

I když tentokrát cestující o žádné spoje v regionu nepřijdou, stále se nedokázali smířit s osekáním spojů na lokální trati Poběžovice-Staňkov i špatným večerním spojením z Domažlic na Bělsko.

„Večerní lokálka v půl jedenácté večer jede z Domažlic jen do Poběžovic. Lidé, kteří by se potřebovali dostat dál na Hostouňsko či Bělsko, nemají šanci," připomíná Jaroslava Sokolová z Poběžovic a pokračuje: „Lidé odkázaní na veřejnou dopravu tak nemohou třeba na žádnou kulturní akci, musí zůstat sedět doma."

Sama často využívala vlak z Poběžovic do Staňkova, kde přestoupila na vlak od Domažlic do Plzně, kde mívá více věcí k vyřizování.
Před dvěma lety však byly spoje v úseku z Horšovského Týna do Staňkova v pracovní dny zrušeny.

„Železniční trať v úseku Staňkov – Horšovský Týn nedokáže být konkurenceschopná silničnímu spojení a odrazem toho je nízký počet cestujících. Na všech spojích v tomto úseku je provozován sólo motorový vůz s kapacitou 55 cestujících, která se téměř nikdy nevyužila – průměrný počet cestujících ve spoji mezi Horšovským Týnem a Staňkovem se pohybuje na celou trasu kolem 10 cestujících," popsal důvod tehdejšího rušení spojů bývalý krajský radní pro dopravu Jaroslav Bauer.

„Z vlakového nádraží v Horšovském Týně na autobusovou zastávku je to přes celé město," konstatuje paní Sokolová.

Připomíná také, že teď ji vyjde cestování dráž kvůli kombinování dvou typů dopravy (vlak, bus) nebo při jízdě vlakem přes Domažlice kvůli větší projeté vzdálenosti.

NA POUŤ NENÍ SPOJENÍ
V sobotu a v neděli cestující nemohou využít lokálku okolo půl jedenácté z Poběžovic do Domažlic, která běžně jezdí v pracovní dny.

„To je neštěstí. Když jsou poutě nebo slavnosti nebo adventní akce, je poznat nižší návštěvnost, lidé z obcí na trati – Trhanov, Postřekov, Klenčí, Hostouň, Bělá a dalších – prostě na akce nevyrazí. Jsme tu pomalu znova zanikající vesnice," stěžuje si Sokolová.

Sama organizuje v Poběžovicích Seniorské odpoledne s dechovkou.
„Nemůžu je dělat v sobotu nebo neděli. Návštěvníci by se mi do Poběžovic nedostali, musím je kvůli tomu dělat ve středu, aby mohli hlavně senioři přijet odpolední lokálkou, která jede okolo jedné z Domažlic. Ta v sobotu a neděli také nejezdí."

Vypozorovala i nižší návštěvnost na poběžovické chovatelské výstavě, která se konala o srpnové víkendové pouti. Menší počet návštěvníků přikládá z větší části nedostatečnému vlakovému spojení.