„Uklouzl jsem na ledu před penzionem v ulici Prokopa Velikého a nevšiml si, že mi z příruční tašky vypadl svazek klíčů od bytu i od auta. Nálezce je naštěstí odevzdal a já si je vyzvedl na městském úřadě na ztrátách a nálezech. Neznámý hodný člověk mi ušetřil spoustu zařizování a placení nákladů,“ popsal muž.

Podobně jako páteční nálezce se chovají i další lidé, a tak strážníci Městské policie Domažlice i pracovníci městského úřadu přijímají velké množství nejrůznějších nálezů.

„Nejčastěji se jedná o klíče od bytů, domů či vozidel, mobilní telefony a výjimkou nejsou ani peněženky či osobní doklady nebo šperky. Ve větší míře jsou na naší služebně rovněž odevzdávány platební karty, které jejich majitelé při výběru hotovosti zapomněli přímo v bankomatu,“ uvádí velitel městské policie Petr Kubal.

Kromě těchto běžných předmětů se strážníci setkávají i s kuriozitami. „Na služebně jsme již přijímali kufr plný věcí osobní potřeby, několik jízdních kol, batoh plný alkoholických nápojů či velký obnos finančních prostředků ve výši několika desítek tisíc korun,“ zavzpomínal velitel.

NÁLEZY NA MATRICE

„Veškeré nalezené předměty jsou strážníky vždy zaevidovány, detailně nafoceny a následně odevzdávány na matrice městského úřadu, která je oficiálním místem pro přijímání nálezů,“ popsala mluvčí MP Věra Říhová.

Mnozí však nad ztrátou klíčů, dokladů či cenností jen mávnou rukou a raději vymění zámky, nechají si vyhotovit nové doklady a ztracené šperky jednoduše oželí.

„Je přitom mnohdy až s podivem, co všechno poctiví nálezci strážníkům odevzdají, a to včetně zcela bezcenných a zjevně odložených věcí. Proto pátrání po svém majetku hned nevzdávejte, dostavte se na matriku, případně na naši služebnu, udejte přesný popis věci a není vůbec vyloučené, že se na vás usměje štěstí a svoji ztracenou věc najdete,“ radí Říhová.