„Stávalo se, že jsme ještě během odpoledne měli popelnice plné odpadků od lidí, kteří zřejmě bydlí v ubytovně v bývalém hotelu Družba," popsal důvod pan Jiří, obyvatel jednoho z tamních panelových domů. Své jméno zveřejnit nechtěl, ale redakce jeho identitu zná.

„Platíme roční poplatek za odpady 450 korun. To je ještě snesitelná částka, měli by ji platit všichni, i když ve městě žijí třeba jen přechodně," domnívá se pan Jiří.

K zamykání svých popelnic přistoupili lidé z několika vchodů, kterým jsou přiděleny popelnice, které mají v blízkém dosahu i ubytovaní z komplexu Družba.
„Zamykáme si je asi dva měsíce, dokonce jsme kvůli tomu měli i domovní schůzi, protože jsme se s přeplněností popelnic potýkali dlouhodobě, asi rok," dodává obyvatel Mánesovy ulice.
„Zatímco před zamykáním byly popelnice přeplněny, teď je my, co máme klíče, zaplníme asi ze tří čtvrtin," vypozoroval.

„Podle městské vyhlášky má každý občan vypočten určitý objem odpadu v popelnici. Jedna je počítána maximálně na pět lidí. Týká se to však osob trvale přihlášených k pobytu," konstatoval Jaroslav Zavadil, ředitel Domažlických technických služeb.

„Lidé z ubytoven však v této evidenci většinou nejsou. Jde o to, že majitelé těchto zařízení u nákladů na svou činnost počítají i s náklady za likvidaci odpadů a měli by zajistit pro své nájemce dostatek odpadních nádob," dodává Zavadil.

Za obecný problém hlavně na sídlištích označil nedostatečné třídění odpadů.

„Naši pracovníci v popelnicích vidí plastové i skleněné lahve i další odpad, který má být vhozen do nádob na recyklovaný odpad, které jsou vždy poblíž. Dalším problémem je i to, že někteří lidé jsou líní a popelnici ani neotevřou a pytel s odpadky položí vedle popelnice," uzavírá Zavadil.