„Poslala mě moje dívka pro jahody červený," zpívá Jiří Schelinger. Vlastní sběr je pro mnohé vítanou alternativou oproti 'jahodám mraženým' či těm zakoupeným v supermarketu. A právě nyní je pro samosběr jahod nejvhodnější období.

Obyvatelé Domažlicka mohou na jahody vyrazit na Klatovsko nebo Plzeňsko. Nejblíže to mají lidé z Domažlic a okolí do Klatov.

„Jahod je letos spoustu a ještě tak měsíc budou. Máme tři odrůdy, jsou pěkně velké a lidí na samosběr přichází hodně, jsme tady proto i v neděli," pochvaluje si Růžena Jelínková, majitelka jahodové plantáže u Novákovic na Klatovsku.

V Jahodárně Klatovy Pavla Bonka odstartoval samosběr ve středu 13. června.

„Úroda zatím vypadá moc dobře, jahody jsou zralé a je jich hodně. Zákazníků je také dost, hlavně o sobotách, a když je pěkné počasí. Některým se trhat jahody nechce nebo nemají čas, tak si mohou zakoupit i námi nasbírané. Hodně lidí si ale přeci jen radši samo natrhá. Jsou rádi, že ušetří, a některé to prostě i baví," říká Bonk.

„Jahody jsem byla o víkendu sbírat v Klatovech," říká Jiřina Koubová z Domažlic. „Normálně si je kupuji tady u nás v 'zahrádkáři', ale udělat si jednou za čas výlet a natrhat si pár kilo do zásoby není vůbec od věci. Z plantáže jsou mnohem lepší než ty kupované ze supermarketu a hlavně může člověk ušetřit."

Čile vypadající seniorka dodává, že samotné trhání jahod na plantáži jí vůbec nevadí, pokud není příliš horko. „Jen ty fronty na placení jsou dost otravné, čekala jsem tam snad hodinu," poznamenala.

Pro obyvatele Holýšova či Staňkova není příliš dlouhá ani cesta do Štěnovic u Plzně nebo přímo do krajského města, kde je plantáž Oldřicha Kříže.

„Úroda by letos mohla být dobrá. Máme i pozdní odrůdy, takže ještě tak do poloviny července bude možné sbírat. Trochu nám to kazí deště, které odrazují lidi od sběru. Chodí jich méně, což je škoda, protože jahod je pořád dost," poznamenal Kříž.

Kam dnes na jahody:

Jahodárna Klatovy, Klatovy
- Samosběr 45 Kč/kg
- Prodej 65 Kč/kg
- Oo 8.00 do 18.00 hodin
- Franty Šumavského 182, Klatovy
- Vzdálenost od Domažlic: 34 km

Zahradnictví U Růženky, Novákonice u Klatov
- Samosběr 35 Kč/kg
- Prodej 40 Kč/kg
- Od 8.00 do 18.00 hodin
- Novákovice (u silnice Klatovy – Nýrsko)
- Vzdálenost od Domažlic: 32 km

Jahodárna Jiří Moravec, Štěnovice
- Samosběr 60 Kč/kg
- Prodej 70 Kč/kg (objednávky předem na tel. 602 384 941)
- Od 7.00 hodin
- 500m od obce Štěnovice směrem na Čižice, 15 km od Plzně
- Vzdálenost od Domažlic: 52 km

Jahodárna Kříž, Plzeň
- Samosběr 50 – 60 Kč/kg (podle velikosti jahod)
- Prodej 80 Kč/kg
- Od 6.00 do cca 14.00 hodin
- Plzeň, asi 1 km od Plzeňského výstaviště směrem na Radčice.
V Radčické ul. zabočte na polní cestu označenou šipkou s jahodou.
- Vzdálenost od Domažlic: 54 km

Recept: Bublanina s mandlemi

Ingredience: 150g másla, změklého a na vymazání, strouhanka na vysypání pekáčku, 4 vejce, 150g krupicového cukru, 1/2 sáčku vanilkového cukru, na jemno nastrouhaná kůra z 1/2 pomeranče, 150g polohrubé mouky, 1 lžička kypřícího prášku do pečiva, 500g jahod, 3 hrsti mandlových lupínků, moučkový cukr k podávání.

Postup: 1. Troubu předehřejte na 180°C, pekáček (30x20 cm) vymažte máslem o vysypejte strouhankou.
2. Bílky oddělte od žloutků. Máslo utřete s oběma cukry a postupné přidávejte žloutky a pomerančovou kůru. Bílky ušlehejte do tuha a přidejte k máslu a žloutkům. Poté přidejte i mouku prosetou i s kypřicím práškem.
3. těsto přendejte do pekáčku, posypejte jahodami a polovinou mandlí. Pečte zhruba 30 minut, krátce před vytažením z trouby posypejte zbývajícími mandlemi. Podávejte poprášené moučkovým cukrem.