Zdeněk Halada bydlí ve Kdyni, konkrétně v Klatovské ulici. Ve středu dopoledne nemohl vyjet autem, protože vozovka před jeho domem byla vyfrézovaná.

„Až přijedou mladí z práce, nechají auto na druhé straně a přeskočí sem. Nevěděli jsme, že se něco bude dělat. Snad nám sem dají alespoň lávku,“ doufal Halada. Podobně se vyjádřili manželé Jitka a Milan Vašíčkovi, kteří mají dům naproti. „Pořád nic nevíme. Město říká, že to jde mimo něj. Dělníci s námi nemluví. Když tady jezdí válec, třese se nám barák,“ popsali.

Informace scházely i Petře Mlnaříkové ze stejné ulice. „Až z novin jsme se dozvěděli, že se projekt chystá. Na úřední desce Kdyně ani facebookovém profilu města nic nevisí. Netušíme, jestli nám dělníci rozkopou vjezdy a my se nedostaneme z domu,“ zdůraznila Mlnaříková.

David Esperanza u klatovského soudu.
Postrach města, který seděl i za vraždu, si ze souseda udělal otroka

Silničáři aktuálně rekonstruují asi 300 metrů dlouhý úsek ve Kdyni, pak budou pokračovat do Brnířova, kde půjde o zhruba 700 metrů. Podle mluvčího ŘSD Adama Kolouška se chyba nestala na jejich straně. Kromě toho zmínil, že před každým domem vzniknou sjezdy.

Starosta Kdyně Oskar Hamrus sdělil, že opravy se týkají hlavně Brnířova. Teď však dělníci pracují jen na katastru Kdyně. „My jsme jenom doplněk projektu. Brnířov má potřebné informace vyvěšené, což nám přišlo jako dostačující,“ konstatoval. Jak redakce zjistila, město nemělo povinnost upozornit občany na chystané změny.

Za zmatky stojí chyba, které se dopustili na krajském odboru dopravy a silničního hospodářství. Úředníci si nevšimli, že zhruba 300 metrů vozovky ještě spadá pod Kdyni. Opatření o přechodné úpravě provozu na komunikaci tak vydali pouze pro Brnířov. „Záležitost samozřejmě napravíme a požádáme Kdyni, aby vše zveřejnila na úřední desce,“ ubezpečil vedoucí odboru Dušan Pakandl.