Rostoucí ceny plynu a elektřiny přivádějí spousty lidí zpět k původně zavrhovanému vytápění tuhými palivy. Na výsluní zájmu se vrací dřevo a uhlí.

„Tady v Holýšově už hodně lidí, kteří si před lety pořídili plynový kotel nebo vytápění elektřinou, přechází znovu na dřevo,“ uvedl prodejce topného dřeva Ondřej Šiman a dodal: „Na topnou sezonu, tedy zhruba na období od října do března, stačí tak patnáct, dvacet kubických metrů dřeva, přičemž jeden metr přijde na 380 korun.“ O topné dřevo, většinou borovici a smrk, podle Šimana zájem stále roste.

„Uhlí se prodává přibližně stejně jako v předchozích letech. Hodně se teď ale zvedl prodej ekologičtějších briket z Německa. Dá se s nimi topit i v krbových kamnech. Jsou kvalitnější, mají méně popela a síry,“ vysvětlil Miloslav Čermák z Holýšova. „Doma mám tepelné čerpadlo, a kdybych stavěl domek, šel bych do něj znovu. Počáteční náklady jsou kolem 130 tisíc korun, ale vyplatí se to. Elektřina i plyn jsou stále dražší a takový plynový kotel přijde také na 30, 40 tisíc a k tomu navíc ještě zaplatíte přípojku.“

O tepelném čerpadle také uvažuje majitel rekonstruovaného domku v Horšovském Týně, kde je elektrické vytápění. „Zatím domek jen temperujeme na 13°C, ale i tak už nás to stálo téměř 48 tisíc korun za rok,“ uvedl Michal Foist. „Nejspíš si pořídíme krbovou vložku, ty poplatky za elekřinu jsou pěkná ´darda´!“

Z pohledu zákazníka je podle Miloslava Čermáka nejúspornější vytápění automatickým kotlem na uhlí. „Provozní náklady jsou nejnižší. Kotel má ideální spalování, až na 90%, topí se v něm levnějším uhlím a díky automatice jej stačí obsloužit jednou za tři, čtyři dni,“ poznamenal Čermák.

Cena plynu stoupla od 1. října 2008 v západních Čechách o 10%. Zdražení elektřiny by mělo přijít po Novém roce, odhady mluví o 10 až 15 procentech pro domácnosti.