Zemědělci v lokalitě pěstují plodinu na lánech o celkové výměře 216 hektarů. Zničené jsou především okraje polí mezi Ohučovem a Kvíčovicemi. Jde o vedlejší, a tedy málo frekventovanou silnici. V místech, kde se dá zastavit autem, jsou často znatelné cestičky.

„Osmdesát procent lidí pošlape jenom kraje. To bych ještě pochopil. Ale zbytek klidně zajede doprostřed pole třeba na čtyřkolce, a to všechno jenom kvůli hezké fotce,“ nastínil provozní ředitel a zootechnik společnosti Agro Staňkov, jež zde hospodaří, Petr Weber.

Popsané chování ho mrzí, ale nepřekvapuje. „Už jsme na leccos zvyklí. Lidé si bohužel neuvědomují, že tím způsobují škody. Kdybych přišel k nim na zahradu, asi by se jim taky nelíbilo, pokud bych jim pošlapal kytky,“ zdůraznil. Agro Staňkov pícninu nedává dobytku, ale prodává ji.

Adam Jílek v současnosti vystavuje svá díla v domažlické Galerii bratří Špillarů. Vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek večer.
Obrazy Adama Jílka kupují lidé z celého světa. Teď autor vystavuje v Domažlicích

Weber odhaduje, že se na polích s jetelem nachovým projely v poslední době už desítky lidí na čtyřkolkách či motorkách. „Ojediněle se stává, že se tady prožene jeep. Krajina je atraktivní, jetel krásně rozkvetlý, ale proč kvůli fotce jezdit třeba třicet metrů po poli, to opravdu nepochopím,“ divil se. Pokud někoho on anebo jeho kolegové v poli uvidí, upozorní ho. „Většina lidí se chová slušně a není s nimi problém,“ doplnil.

Podle šéfa krajské agrární komory Jaroslava Šímy jde letos zřejmě o první takový případ. „Čas od času se to stává. Ale teď o ničem dalším nevím. Jde v podstatě o neřešitelnou věc. Záležitost se oznamuje policii, ale ta přeci nemůže stát u každé cesty a lidi hlídat,“ podotkl Šíma.