Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé na Kozinově poli nechtějí parkoviště místo stromů

Domažlice – Obyvatelé šesti domů z domažlické Švabinského ulice na Kozinově poli se postavili proti výstavbě parkoviště

25.5.2013 4
SDÍLEJ:

VLADIMÍR VECKA vysvětluje argumenty na středečním jednání domažlického zastupitelstva.Foto: Deník/ Josef Babor

Ponechat vzrostlé stromy a zeleň nebo vybudovat 33 nových parkovacích míst? Toto dilema řešili domažličtí zastupitelé na středečním večerním zasedání poté, co se proti záměru postavit nové parkoviště u svých domů vzbouřili obyvatelé šesti z nich ve Švabinského ulici a radnici poslali petici.

Nová plocha pro auta je na tomto místě naplánována jako součást velkého projektu na revitalizaci největšího domažlického sídliště Kozinovo pole.

Revitalizace zahrnuje i kompletní obnovu chodníků, vznik dvou dětských hřišť, místa pro venčení psů a další úpravy. Na celém sídlišti by mělo v jeho rámci mělo vzniknout 220 parkovacích míst.

„Je nám líto zeleně, stromů, které tvoří zajímavý biotop," popsal pocity signatářů petice Vladimír Vecka, obyvatel jednoho ze zmíněných domů, a pokračoval: „O veřejném projednávání revitalizace na radnici jsme nebyli dopředu informováni, proto se vyjadřujeme až nyní."

„O připravované revitalizaci jsme informovali prostřednictvím novin, městského zpravodaje, internetu, ankety v domácnostech  i na vývěskách," oponoval starosta Miroslav Mach.   „Mnoho lidí internet nemá a do města k městské vývěsce stěží dojdou," reagovala obyvatelka paní Tichá.

„Záměr byl vyvěšen na prodejně potravin v Mánesově ulici, která v té době byla těsně před uzavřením a tudíž do ní téměř nikdo nechodil,"  připomněl Vecka.

„Dlouhodobě se mluví o tom, že největším problémem města je nedostatek parkovišť. Pokud je nepotřebujete, město vám je nebude nutit. Všechny politické strany ale měly vytvoření parkovišť ve svých volebních programech," upozornil starosta s tím, že dalšími možnostmi do budoucna jsou parkovací dům, či zavedení parkovacích zón a karet jako v některých větších městech.

„Parkovací místa by se mohla vytvořit na volném prostoru za našimi domy, kde bylo kdysi hřiště s tím, že by případná jednosměrka  mohla vyústit za kotelnou. Vešlo by se tam více aut, možná 40 či více," navrhl za přítomné obyvatele sídliště Vecka.

„Teď dýcháme svěží vzduch. Máme v domácnosti dvě auta, a když přijedu večer z práce, klidně zaparkuji jinde a dojdu domů přes celé sídliště. Když přijede návštěva, závidí nám, že díky stromům před domem vlastně ´koukáme do lesa´," konstatovala paní Vojtová a vznesla řečnickou otázku: „Budete tedy revitalizovat tak, že nám seberete ten krásný pohled?"

Lidé si na zastupitelstvu stěžovali i na nedostatek hřišť pro děti.

„U nás na sídlišti nemají skoro kam jít a ještě jim sebereme trávník? Hřiště pod budovou soudu kapacitně nedostačuje. Paneláky jsou plné malých dětí, a kdyby se místo nové asfaltové plochy udělalo pískoviště, houpačky a pár laviček, udělali  byste  pro lidi víc," uvedla paní Kociánová.

„Pracuji s dětmi. Když vyjdeme z klubovny Dřevák, není kam jít zahrát si vybíjenou či malou kopanou. Z hřiště pod Dřevákem bylo postaveno velké parkoviště," připojil svoji zkušenost zastupitel Jan Pangrác a dále uvedl, že parkovišť je podle jeho mínění už teď na Kozinově poli dost, jen lidé nechtějí parkovat mimo dohled ze  svého domu.

Paní Kociánová připomněla i současný nedostatek laviček pro posezení například seniorů.

„Připomínám, že projekt se jmenuje Revitalizace a ne Výstavba nových parkovacích míst. Snahou města je zkulturnit a zlepšit prostředí na sídlišti. Proto jsou v něm dvě nová dětská hřiště, lavičky i chodníky. Řešme věc komplexně a nevytrhávejme jednotlivosti z celku," vyzval radní Zdeněk Novák.
„Dětská hřiště musí odpovídat normám EU. Jedno takové vyjde na 1,4 až 2 miliony korun," vyčíslil Mach.

Zastupitelé se rozhodli na návrh radního Nováka odložit rozhodnutí o tom, zda petici vyhoví a záměr vybudovat parkoviště mezi domy ve východní části ulice zruší.

„Nevíme, kdo přesně vlastní pozemky, kde by se dalo vybudovat zmíněné náhradní parkoviště. Odložme rozhodnutí do příště, získáme měsíc na doplnění informací a pak se budeme moci rozhodnout," zmínil důvod pro odložení radní Novák.

Starosta Mach se poté domluvil s přítomnými obyvateli na společné schůzce. kde by se měly podrobně probrat všechny varianty řešení, a slíbil i konzultaci s projektantem ohledně zamýšleného alternativního místa pro parkoviště.

Autor: Josef Babor

25.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
NEHODA U MECLOVA zablokovala silnici na 40 minut.
3

Tři zranění a půlmilionová škoda po nehodě u Meclova

Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

FOTO: Kapely Dymytry a Komunál zahrály v Mrákově

Mrákov – Svátkem pro příznivce tvrdší muziky byl sobotní koncert kapel Dymytry a Komunál v mrákovském kulturním domě. V sobotu 21. října tam vystoupí kapela Kečup.

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Domažlice – Trestných činů krádež a poškození cizí věci se dopustil neznámý pachatel během uplynulých dvou týdnů v Domažlicích.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Domažlicko - Ve středu 18. října najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Všeruby. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení