Stovky a tisíce lidí v republice každoročně společně vzpomínají a uctívají památku dětí, které zemřely v jakémkoliv věku a z jakékoliv příčiny.

Všichni, kteří chtějí uctít památku zemřelých dětí, se v neděli mohou vydat na společnou cestu na vrch Baldov. Vzpomínkový pochod začne v 14:45 hodin u rybníka U Tří vrb. Akce vyvrcholí společným zapálením svíček u kaple Nejsvětější Trojice na baldovském vrchu. Pro všechny účastníky bude připraven teplý čaj a malé občerstvení.

Smyslem akce je nejen uctít památku zesnulých dětí, ale také zvýšit vnímavost veřejnosti vůči potřebám jejich blízkých a vytvořit prostor k vzájemnému sdílení zkušeností a vyjádření sounáležitosti.

„Mít děti není samozřejmost. V běhu všedních radostí a starostí si to často neuvědomujeme. Zastavme se na chvíli. Zapalme svíčku a uctěme památku všech dětí a mladých lidí, kteří odešli z tohoto světa dříve, než stačili dospět a zestárnout," vyzývají organizátoři vzpomínkové akce.

Pořádající spolek Dlouhá cesta vznikl v roce 2005 z iniciativy maminek, které chvíle spojené s odchodem dítěte prožívaly společně. Posláním spolku je pomáhat rodinám, kterým zemřelo dítě. Celosvětový řetězec Zapalme svíčku vychází z tradice mezinárodní organizace Soucitní přátelé, kde byl poprvé organizován v roce 1997. Spojuje rodiny a přátele po celém světě.