Zaskočený byl třeba Jiří Štěpán. Ten se v pondělí před pátou hodinou ráno nedostal ze Staňkova do práce.

„Stál na zastávce a marně čekal na autobus. Po nějaké době si všiml vylepené cedulky, že autobusy nepojedou. Vrátil se domů a vyrazili jsme spolu autem. Ale manžel dorazil do zaměstnání pozdě. Podobně na tom byli další lidé,“ popsala Jana Štěpánová, jež také spoje na trase Plzeň-Domažlice využívala. Jednání dopravce hodnotí jako neférové.

O změnách, jež se dotkly i linky Plzeň – Karlovy Vary, nevěděl ani náměstek hejtmanky pro dopravu Pavel Čížek. „O ničem jsme netušili. Zástupci Plzeňského organizátora veřejné dopravy se informaci dozvěděli na poslední chvíli,“ řekl Čížek. Doplnil, že dopravce jezdil na uvedených trasách na své riziko, protože kraj linky nehradil, a tak mu ani nemohl nařídit jejich zachování.

Na pěti hektarech mezi Plzní a Radčicemi dozrávají jahody různých odrůd. Cena jahod je 100 korun a při samosběru 80 korun za kilogram. Na snímku sběračka Andrea Semotánová.
FOTO: Úroda jahod se letos zpozdila, cena je od 60 do 110 korun

Mluvčí Z-Group bus Miroslav Slaný potvrdil, že rozhodnutí padlo náhle. „K tomu, proč k němu došlo tak narychlo, se nedokážu vyjádřit,“ uvedl. Mezi Plzní a Domažlicemi fungovalo denně 24 spojů, do Karlových Varů a zpět jezdily čtyři autobusy. „Provoz jsme v tuto chvíli pozastavili. Rádi bychom ho v září, pokud to půjde, obnovili. Hlavním důvodem byl úbytek počtu zákazníků během covidu,“ vysvětlil Slaný.

Na situaci zareagoval konkurenční dopravce VKJ autobusy. Už v pondělí vypraví osmnáct nových spojů mezi Plzní a Domažlicemi. „Půjde o prázdninový režim. Od září chceme počet ještě navýšit,“ nastínil ředitel společnosti Vratislav Štáhlich.