Výplaty za několik měsíců údajně dluží SVA Holýšov bývalým zaměstnancům. Na peníze prý čekají i ti, kteří v podniku dosud pracují.

Firma vyrábějící mimo jiné také pro automobilový průmysl se chystala propouštět své zaměstnance ke konci března, nakonec je ale poslala pryč už začátkem roku a některé i dříve.

„Dcera čeká na peníze už od října. A to jim přitom slibovali odstupné!“ rozčilovala se paní, která se sama redakci Domažlického deníku ozvala, ale nepřála si být jmenována.

Její dcera pak vše potvrdila. „Koncem října jsem ještě neměla srpnovou výplatu, proto jsem práci v SVA ukončila. Některé kolegyně byly v září a říjnu doma na 60 nebo 70 % platu, ale jaká je situace teď, nevím. Vím ale to, že co jsem doma, nikdo se mi z podniku neozval, nikdo se se mnou o tom nebaví, prý je na to informační embargo.“

SVA Holýšov původně ohlásilo Úřadu práce v Domažlicích propouštění 69 zaměstnanců na konec března. „Pak jsme se v lednu dozvěděli, že už propouštějí,“ divil se ředitel úřadu Zdeněk Písařík.

„Na podzim nám slibovali tříměsíční odstupné, nedostali jsme nic, a dělníci, kteří tam zůstali, prý doteď nemají výplatu za listopad,“ uvedla bývalá zaměstnankyně, která společně s dalšími bývalými pracovníky firmy proto začala jednat. „Nevím, jestli někdo odstupné vůbec dostal. Už jsme to sepsali a podali na ně insolvenční návrh ke Krajskému soudu v Brně.“

V insolvenčním rejstříku je SVA Holýšov veden jako před rozhodnutím o úpadku. Do kanceláří v Holýšově se nám nedařilo už několik dnů dovolat a mobilní telefon nezvedal ani současný ředitel výrobního úseku Jiří Horník. „Je pravda, že v říjnu, kdy jsem z SVA odcházela pan Horník ředitelem nebyl a nemohl v tom tehdy nic dělat,“ poznamenala bývalá zaměstnankyně.

Na webových stránkách isir.justice.cz je k dispozici nejen insolvenční rejstřík, ale také aktuální přehled toho, jak brněnský soud postupuje. Stále se na něj mohou obracet ti, kterým firma dluží peníze a přihlásit svou pohledávku do insolvenčního řízení.

Již tak učinily i firmy, které se požadují dlužných peněz. Česká národní zdravotní pojišťovna se například dožaduje více než 870 tisíc korun, pohledávky dalších podniků, které se do včerejšího odpoledne přihlásily, činily celkem téměř jeden milion korun.

Pětice bývalých zaměstnanců, která insolvenční návrh podala, požaduje po SVA Holýšov celkem částku téměř 300 tisíc korun za nezaplacené výplaty a odstupné.