Dvaasedmdesátiletá Ludmila Tichovská využívala dnes již neexistující vlakový spoj mezi Horšovským Týnem a Staňkovem, když ve všední dny jezdila za synem, snachou a malou vnučkou, kterou občas hlídala.

„Zrušení vlaků mě štve hodně. Jezdím vlakem celý život, bydlím nedaleko nádraží, už špatně chodím a najednou nemůžu na vlak, ale musím se trmácet na autobusák. Teď pro mě buď zajede syn, nebo musím vyrazit na zastávku pořádně s předstihem," říká seniorka. „Když rušili vlaky, na nás důchodce určitě nemysleli," dodává.

Plzeňský kraj koncem loňského roku zrušil řadu železničních spojů v celém kraji, například na trati mezi Staňkovem, Horšovským Týnem a Poběžovicemi. Mezi Horšovským Týnem a Staňkovem vlaky již v pracovní dny vůbec nejezdí a provoz funguje jen o víkendu.

Vlakem většinou cestovalo méně než deset lidí, řada cestujících dávala přednost souběžné autobusové dopravě, a podle kraje tak provoz trati nebyl rentabilní.

„Na zmíněné vlakové trase jsme dopláceli tři sta korun na jednu jízdenku," říká krajský radní pro dopravu Jaroslav Bauer. „Kdybych něco takového dělal jako zástupce obce, neobvinil by mě snad každý z toho, že jsem špatný hospodář? Tohle prostě není pro Plzeňský kraj udržitelné," dodává radní a tvrdí, že úspory ze všech zrušených spojů činí 27 milionů korun.

Vladimír Bufka je starostou Křenov, obce ležící na zmíněné trati, a zároveň řidičem autobusu.

„Jezdím trasu, která nahrazuje zrušený vlak. Jel jsem ji zrovna včera a v autobuse seděli jen asi dva nebo tři lidé," říká. „Nemyslím si, že zrušení vlaku je tak velká komplikace. Přímo od nás ze vsi na této trase jezdí jen pár lidí a autobus tu jezdí skoro stejně často jako městská hromadná doprava," dodává.

Vlak využívala také Vlasta Nová při dojíždění z Křenov do Horšovského Týna, kde pracuje jako vychovatelka v rodinné buňce.
„Cestování vlakem pro mě bylo vhodnější než autobus a byla jsem na to zvyklá. Na autobus to mám o něco dál, ale nejde o velkou komplikaci. Hlavně že to jede," říká Nová.

Upozorňuje však, že spoje nyní občas dobře nenavazují.

„Například když lidé přijedou vlakem z Poběžovic do Horšovského Týna a chtějí pak autobusem pokračovat do Staňkova, musí jít pěkný kus na autobusovou zastávku a někdy se to prostě nedá stihnout. Vím o paní ze Staňkova, která jezdí za vnoučaty do Poběžovic, nemá kvůli špatné návaznosti šanci dopravit se zpátky a je závislá na odvozu," vysvětluje.

Nová má i obavy, že současná situace povede ke zrušení i víkendových vlakových spojů.

„Když lidé musejí během týdne využívat autobusy, tak si prostě odvyknou jezdit vlakem i o víkendu. I výpravčí mi řekla, že lidí začíná ubývat," podotkla Nová.

Vedení Horšovského Týna se nyní zabývá i několikastránkovou peticí obyvatel za obnovení vlakové dopravy.

„Budeme o možnosti obnovy vlakové dopravy jednat s Krajem i Českými dráhami. Nepopíráme, že spoj nebyl kdovíjak vytížený, ale jeho zrušení byl špatný krok," uvedl starosta Horšovského Týna Václav Mothejzík, podle kterého je problém také v nesmyslné cenové politice.

Podle radního Bauera ale není znovuzavedení zrušených spojů příliš reálné.

„Myslím, že autobusová doprava funguje dobře, a vím, že petice často bezhlavě podepisují i lidé, kteří tím vlakem nikdy nejeli. Jednat s obcemi samozřejmě budeme a uvidíme, jaké přinesou argumenty, ale šanci na obnovení spojů nevidím," dodává.

„Myslím, že nepomůže petice, ale jen to, pokud budou lidé vlaky častěji využívat, a budou tak i nějaké ekonomické výsledky," podotkl bývalý starosta Horšovského Týna Josef Holeček. „Mrzí mě, že jsme tuhle bitvu prohráli. Ale myslím, že naše město se nevzdá ambice obnovit spoje, a věřím, že se ta mašinka k nám zase jednou vrátí," dodal na závěr.

Anketa: Přejete si obnovení vlakových spojů?

Miloslava Kirschová, Horšovský Týn

To víte, že bych to chtěla. Dříve jsem jezdila pravidelně za příbuznou do Staňkova skoro každý den. Vlakem to bylo mnohem pohodlnější a bylo to blíž, což každý starší člověk ocení. Teď už vlakem nejezdím, ale vím, že spousta lidí ano a zrušení jim vadí.

Zdeněk Fischer, Staňkov

Já jezdím autem, nebo autobusem. Chápu, že některým lidem vlak chybí, ale nemyslím si, že by šlo o skutečný problém, spíš jen o nepohodlí. Je hloupost dotovat miliony jen kvůli tomu. Myslím, že si lidé zvyknou. Jen aby ušetřené peníze byly rozumně využity.

František Matějka, Horšovský Týn

Cítím jako hroznou škodu, že taková velká města prostě nemají zajištěnou normální vlakovou dopravu. Chápu, že cestujících je málo, ale to se musí nějak řešit, a ne prostě zrušit vlak. S takovým přístupem za chvíli zlikvidujeme všechno a koleje můžeme vytrhat.