Žádají o pomoc s vyřešením přes dva roky se táhnoucího martyria a navrhují zavedení nové městské vyhlášky, která by regulovala otevírací dobu nočních podniků.

„Především v ulicích Branská a Hradská a náměstí Míru došlo od roku 2012 k masivnímu nárůstu rušení nočního klidu, výtržnostem, poškozování majetku a páchání dalších protiprávních skutků. Původci těchto incidentů jsou především hosté Snack baru v Branské ulici a Jazz Rock Café v ulici Hradská. Dochází k poškozování zaparkovaných vozidel, fasád domů a jejich stavebních součástí – tyto škody již dosáhly výše v řádu desítek tisíc korun a dále narůstají," popisují obyvatelé centra v dopise zastupitelům.

„Jsme šikanováni hlukem vycházejícím přímo z provozoven – hlasitou hudbou, řevem a ranami do stolů. K ještě výraznějšímu zásahu do soukromí obyvatel dochází přímo z ulic, kde se pohybuje mnoho opilých lidí. Pijí alkohol na veřejném prostranství, hlasitě na sebe křičí a dochází zde i k častým potyčkám. Samostatnou kapitolou je močení na zdi domů, především na rohu Branské a Hradské ulice v prostoru Branky. Toto místo se stalo veřejnými záchody a pro vykonání své potřeby jej využijí desítky lidí během jediné noci. Často dochází i k močení na zaparkovaná vozidla," shrnují signatáři dopisu.
Stížnosti na policii
Časté stížnosti obyvatel na linku Městské policie Domažlice a Policie ČR se týkají především nocí z pátku na sobotu a ze soboty na neděli.
„K incidentům dochází ale velmi často již i ve všední dny – lokalita je pro mládež jistotou, že zde dostanou alkohol ještě i v ranních hodinách, a přitahuje tak nyní jejich pozornost už kterýkoliv den v týdnu. Naše telefonické stížnosti na policejní linky jsou zoufalým voláním o pomoc ve chvíli, kdy se uprostřed noci stáváme vězni ve vlastních bytech. Pro člověka, který nezažil byť jen jedinou noc v těchto místech, je velmi těžké představit si naše utrpení a pocit naprosté bezmoci a bezvýchodnost situace, ve které se nacházíme," uvádí se v dopise.
Vyhláška ano, či ne?
„Kdybychom kvůli dvěma podnikům stanovili dalším desítkám restaurací omezení, které by vytvořila vyhláška, jež by regulovala provozní dobu, narazili bychom na další problém," konstatoval místostarosta Zdeněk Novák (SPMD), který je zároveň ředitelem Městské policie Domažlice.

„Řešením není ani selektivně určit dva tři problematické podniky, kterým nařídíme, aby v jedenáct večer zavřely, a ostatní budou moci podnikat bez omezení. To by nás zase napadl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, že vytváříme nerovné podmínky pro podnikání," pokračuje Novák.
„Obyvatele naprosto chápu, ostatně sám v této oblasti bydlím. Jednoduché a snadné řešení nevidím. Podle mého osobního názoru vidím cestu k vyřešení tohoto dlouhodobého problému v komplexním řešení, na kterém se musí podílet městská policie, Policie České republiky, živnostenský úřad i krajská hygienická stanice. Jejich prací se může vytvořit tlak na provozovatele problematických provozoven, aby dodržovali všechny platné zákony," dodává místostarosta Novák s tím, že za ideální případ by považoval společné setkání se všemi zainteresovanými u jednoho stolu a vzájemné domluvě na dodržování stanovených pravidel.
Volební sliby
Většina stran, které kandidovaly v říjnových komunálních volbách do domažlického zastupitelstva, měla ve svých programech snahu o zvýšení bezpečnosti a pořádku ve městě.
´Důsledné vynucení nočního klidu v ulicích´ zmiňoval volební program KDU-ČSL. Lidovci jsou několik týdnů nově součástí radniční koalice.
„Situaci v této lokalitě nebereme na lehkou váhu. Někdy před restauracemi obecně bývá hlučno, to patří k životu, ale tady je to krizový bod města. Máme připraveno nějaké řešení pro nejbližší jednání rady města 9. prosince. Dopředu je nechci prozatím zveřejňovat," komentoval situaci Stanislav Antoš, volební lídr KDU-ČSL a místostarosta Domažlic.