Záchranné práce, které byly naplánovány pro letošní rok, spějí ke konci. Vedení města věří, že se v příštím roce během turistické sezóny podaří část vnitřních prostor v omezeném režimu zpřístupnit veřejnosti.

Původně vodní hrad, který byl přestavěn na raně barokní zámek, je již několik let ve vlastnictví města Poběžovice. V současné době však není návštěvníkům přístupný, lidé se mohou projít pouze zámeckým parkem, který je pro větší pohodlí turistů osazen velkým množstvím laviček, anebo se projít přilehlou japonskou kamennou zahradou. Taktéž mohou využít 7 informačních cedulí, které jsou umístěny kolem zámku.

Ilustrační foto.
Spolujezdec zemřel, řidička byla těžce zraněna. Policie hledá svědky nehody

Město Poběžovice se snaží historickou památku udržovat a postupně opravovat. „Zámek opravujeme postupně. Vše se odvíjí od financí, převážná část opravy je hrazena z dotací Plzeňského kraje,  Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Ministerstva kultury České republiky,“ uvedla vedoucí MKIS Jitka Molnárová. V letošním roce tak v tuto dobu prochází opravou štít nad zámeckým schodištěm. Opravuje se také část střechy, která byla v havarijním stavu a bylo třeba zabránit škodám, jež by mohl způsobit déšť či jiné povětrnostní podmínky. Opravené je nově také samotné zámecké schodiště, osazeny jsou nové hlavní vstupní dveře.

Zdroj: Deník/Monika Šavlová

„Stavební práce by měly být hotové na konci září. Původně jsme se chystali potěšit návštěvníky otevřením části vnitřních prostor o jednom víkendu v říjnu, nakonec to odložíme na příští sezónu, abychom stihli vše důkladně připravit včetně propagačních materiálů a informačních letáků,“ uvedla Jitka Molnárová. Od července 2024 je tak velká šance, že milovníci historie budou moci navštívit částečně zpřístupněné přízemní prostory zámku, kde se nachází zámecká kaple s originálem sousoší Neptuna/Tritona. Kopii sousoší je možno vidět na kašně v zámeckém parku. K vidění bude rovněž místnost původní zámecké knihovny.

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára na snímku z detenčního zařízení ve filipínské Manile.
Další známý vězeň na Borech. Trest si tu odpykává Guru Jára

„Město Poběžovice se pokouší zajistit další finanční prostředky, díky nimž by se mohlo v opravách tohoto krásného areálu pokračovat. Postupně bychom rádi opravili schodiště do prvního patra, kde se nacházejí částečně opravené pokoje hraběnky Mitsuko, která na zámku pobývala na začátku 20. století,“ popsala Deníku další plány Jitka Molnárová. (šav)