Tak tenhle den nebude stát za nic. Už ráno v posteli se vám možná přihlásily bolesti hlavy, či jiné zdravotní potíže. Ani se nemusíte dívat z okna jestli prší nebo je zima, protože už večer jste změnu tlaku a příchod nízké oblačnosti ´cítili v kostech´. Naše babičky měly skutečně pravdu. Lidské tělo velmi citlivě reaguje na změny počasí.

Chladno střídané tropickými teplotami nepůsobí na lidský organismus zrovna blahodárně. Někteří lidé jsou na tyto vlivy podstatně citlivější než jiní. Je také prokázáno, že změny počasí ovlivňují počet úrazů a dopravných nehod, které byly způsobeny změnami chování člověka.

„Nebylo mi vůbec nic. V práci jsem začal být unavený a domů jsem už sotva došel. Zjistil jsem, že mám horečku a v noci se přidaly ještě střevní potíže,“ uvedl jeden z pacientů čekajících na ošetření. Podle odborníků se organismu v době temného a oblačného počasí nedostává tělesné energie a může docházet k sezóním depresím. V takovém případě je třeba co nejvíce pobývat na čerstvém vzduchu a využít i nejslabších paprsků slunce.

„Takové léto nestojí za nic. Jednou je zima a počasí připomíná spíše podzim, pak teplota vyletí na pár dní na třicítku a než se stačíme zaklimatizovat, je opět bídně. Dovolená mi propršela, takže jsem si ani neodpočinula,“ řekla Jana Poláčková z Holýšova.

„Kvůli letošnímu nestálému počasí přichází mnohem více pacientů s nachlazením. Posledních čtrnáct dní si stěžují na bolesti páteře, za které mohou, podle mého názoru mimo jiné, také výkyvy počasí. Přicházejí i pacienti s depresemi. Pokud nepomůže sluníčko, je dobrá trocha aktivního pohybu, pobyt v přírodě, nebo pěkná kniha. Nejhorší je sedět doma a utápět se ve špatné náladě,“ uvedla praktická lékařka Radmila Pflugová z Domažlic.

Rozmary letošního počasí prožívají mnohem hůře dospělí než děti. „Ačkoliv je to paradoxní, stav onemocnění mých pacientů je příznivý. Moje letitá zkušenost je taková, že více pacientů vyhledává lékařskou pomoc, když jsou velká horka, to se u pacientů projevují angíny. Chřipky a katary horních cest dýchacích však léčíme celý rok,“ sdělila dětská a dorostová lékařka Zorika Janovcová.