Velký nárůst návštěvnosti zaznamenali letos na zámku v Poběžovicích. A třebaže se jedná o objekt, kterému do podoby zámku, jak si ho mnozí představují, schází velké množství oprav a s nimi spojených potřebných milionů, zájem o něj narůstá.

„Během července přišlo na zámek na sedm stovek lidí. Zájem letos projevili hlavně Češi, cizinci skoro nejezdili. I tak je za letošní sezonu nárůst návštěvnosti kolem tří set procent,“ říká průvodkyně a předsedkyně občanského sdružení Abraham, které na zámku připravuje oblíbené noční prohlídky, Anna Váňová z Poběžovic.

Spolu s ní provází návštěvníky Jana Vobrubová z Horšovského Týna, která má v Poběžovicích kořeny, neboť zde vyrůstala její maminka.

A i když si nám vysokoškolačka Váňová coby průvodkyně zámkem posteskla na nižší zájem cizinců, zajímalo nás, zda jim mohou nabídnout cizojazyčný výklad.

„Já mohu provázet návštěvníky německy a anglicky mluvící, Jana se domluví anglicky bez problémů,“ odpověděla Váňová.

Právě v den ukončení sezony a nočních prohlídek, při čemž náš Deník nemohl chybět, se přijelo do Poběžovic podívat šest Japonců z japonské obchodní komory, ty pak vystřídal autobus plný turistů z Karlovarska.

„Jsme z Klubu českých turistů Slovan Karlovy Vary. Velmi často takhle v sobotu cestujeme, někdy autobusem, někdy vlakem. Poslední dobou jsme tu už počtvrté, neboť putujeme Českým lesem,“ vysvětlily důvod návštěvy Věra Nováková a Marie Tomanová s tím, že už byly s kolegy na Čerchově, Pivoni a dalších místech našeho regionu.

Nedalo nám nezeptat se, co poběžovickému zámku říkají.

„Především jsem nadšená, že je tolik nadšenců a pustí se do opravy, do tak náročné rekonstrukce,“ odpověděla Nováková s tím, že byli všichni s prohlídkou i průvodkyní spokojeni.

Podle obou průvodkyň mohla být letošní návštěvnost ještě vyšší, ale zámek měl v srpnu omezený provoz z důvodu příprav, aby ´klaply´ Poběžovické pouťové slavnosti. „Během sezony probíhala výstava našeho sdružení Abraham ´Poběžovice v řece času´, již jsme letos rozšířili o další exponáty a přídomek ´a ještě dál…´. O pouti byly v zámku příležitostné výstavy, aby návštěvníci v tyto dny viděli o něco více,“ vysvětlila Váňová s tím, že i když byl před poutí omezený provoz, vidělo v srpnu zámek na pět set lidí. „A to je výsledek bez pouťových dní, kdy se návštěvníci nedali dost dobře spočítat,“ doplnila ji Vobrubová, jinak místopředsedkyně již zmíněného sdružení.

To je od loňského prosince členem Místní akční skupiny Český les a snaží se všemožně pomáhat rozvoji oblasti.

„Noční prohlídky, výstavy i vše ostatní pořádáme ve spolupráci s městem, které je majitelem zámku. Snažíme se, aby se zde stále něco dělo a Poběžovice se čím dál více dostávaly do povědomí lidí,“ zakončila Váňová.